Zelenilo tb.jpeg

Град Требиње у наредном периоду планира реализацију више пројеката који су усмјерени на унапређење зелених површина и побољшање квалитета урбаног простора.

Из Одјељења за просторно уређење најављено је да је у плану садња 500 стабала кошћеле на више локација широм града.

„Имамо у плану пројекат који ће врло брзо кренути у реализацију, а ријеч је о садњи 500 кошћела на више локација у граду. То су стабла која нису захтјевна за одржавање, а могу значајно допринијети повећању зеленила и бољем изгледу града“, навела је Америса Завитовић Јефтовић, начелница овог Одјељења.

Поред тога, за подручје Старог града предвиђена су нова рјешења која имају за циљ додатно озелењавање простора, уз очување његовог историјског и амбијенталног карактера.

„У Старом граду планирамо постављање борова у великим саксијама унутар зидина, како бисмо простор оплеменили зеленилом, а да притом не нарушимо његов аутентичан изглед“, истакла је она.

Завитовић Јефтовић подсјетила је да је на снази одлука Града којом се инвеститори који граде нове стамбене објекте обавезују да обезбиједе најмање 30 одсто зелених површина у оквиру простора око зграда.

„Та одлука постоји и на њеној досљедној примјени ћемо у наредном периоду још више инсистирати“, поручила је начелница.

Поред инфраструктурних активности, у плану су и иницијативе које укључују широку друштвену заједницу, посебно ученике основних и средњих школа.

„Разматрамо и иницијативу да заједно са дјецом из основних и средњих школа организујемо акције садње, јер желимо да озелењавање града буде дугорочан процес у који ће бити укључени сви“, додала је Завитовић Јефтовић.