
Crkva u Zenici vraćena je u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve, saopštio je direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Vlade Srbije Arno Gujon.
Gujon je naveo da je, zahvaljujući medijskoj i institucionalnoj borbi ljudi iz Republike Srpske i Srbije, ispravljena višegodišnja nepravda i da je crkva vraćena stvarnom vlasniku.
„Zahvaljujući medijskoj i institucionalnoj borbi ljudi iz Republike Srpske i Srbije, Crkva u Zenici je vraćena u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve, onako kako je i moralo biti od početka“, napisao je Gujon na društvenoj mreži Iks.
Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju pozdravila je odluku nadležnog federalnog suda kojom je priznato stvarno i istorijsko vlasništvo Srpske pravoslavne crkve nad ovim vjerskim objektom.
Gujon je izrazio nadu da će se isti pristup primjenjivati i u drugim dijelovima Federacije BiH, te da će imovina biti upisivana na prave vlasnike, bez obzira na njihovu vjersku ili nacionalnu pripadnost.
On je posebno istakao ulogu Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH, koji, kako je naveo, godinama sistematski ukazuje na kršenje imovinskih prava srpskog naroda i Srpske pravoslavne crkve na ovom području.
Podsjećamo, Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH saopštio je prošle sedmice da su crkva i zemljište oko crkve u Zenici bili upisani kao vlasništvo „države“ jedan kroz jedan.
Kako je navedeno, do takvog upisa došlo je tokom procesa harmonizacije i usaglašavanja podataka zemljišnih knjiga i katastra, rješenjem Opštinskog suda u Zenici od 16. maja 2019. godine.
Šta Vi mislite o ovome?