Arno Gujon.jpeg

Црква у Зеници враћена је у власништво Српске православне цркве, саопштио је директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Владе Србије Арно Гујон.

Гујон је навео да је, захваљујући медијској и институционалној борби људи из Републике Српске и Србије, исправљена вишегодишња неправда и да је црква враћена стварном власнику.

„Захваљујући медијској и институционалној борби људи из Републике Српске и Србије, Црква у Зеници је враћена у власништво Српске православне цркве, онако како је и морало бити од почетка“, написао је Гујон на друштвеној мрежи Икс.

Канцеларија за јавну и културну дипломатију поздравила је одлуку надлежног федералног суда којом је признато стварно и историјско власништво Српске православне цркве над овим вјерским објектом.

Гујон је изразио наду да ће се исти приступ примјењивати и у другим дијеловима Федерације БиХ, те да ће имовина бити уписивана на праве власнике, без обзира на њихову вјерску или националну припадност.

Он је посебно истакао улогу Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, који, како је навео, годинама систематски указује на кршење имовинских права српског народа и Српске православне цркве на овом подручју.

Подсјећамо, Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ саопштио је прошле седмице да су црква и земљиште око цркве у Зеници били уписани као власништво „државе“ један кроз један.

Како је наведено, до таквог уписа дошло је током процеса хармонизације и усаглашавања података земљишних књига и катастра, рјешењем Општинског суда у Зеници од 16. маја 2019. године.