
У Требињу би у наредном периоду требало да буде отворен Центар за обуку ватрогасаца, што је, према наводима из Градске управе, одавно планирано имајући у виду све израженије и захтјевније пожарне сезоне на југу Републике Српске.
Пројекат је предвиђен у сарадњи са Српско-руским хуманитарним центром из Ниша, чији су представници данас боравили у радној посјети Требињу.
Градоначелник Мирко Ћурић истакао је да је сличан центар, уз подршку исте организације, већ успјешно реализован у Нишу и да Требиње има адекватне услове за такав пројекат.
Како је навео, простор у требињском Ватрогасном дому већ постоји и уређен је у складу са свим потребним стандардима за обуку и рад.
Током разговора било је ријечи и о могућој подршци здравственом систему, кроз набавку новог санитетског возила или ангажовање мобилног тима руских љекара који би, у сарадњи са домаћим здравственим радницима, пружали услуге посебно у руралним подручјима.
Ћурић је додао да су теме састанка биле и подршка студентима из Републике Српске који студирају у Русији и планирају повратак у завичај, као и могућност братимљења са руским градовима и регионима.
Представљена је и Слободна зона Требиње, а разговарано је и о потенцијалним инвестицијама у нове туристичке капацитете, као и о повезивању туристичких агенција, с обзиром на све већи број гостију из Русије који посјећују Требиње.
Координатор руске хуманитарне мисије на Балкану Михаил Бондар изјавио је да је у Требињу постигнут договор о подршци студентима из Републике Српске за школовање у Русији, као и о јачању сарадње у области науке, културе, здравства и хуманитарног рада.
Он је подсјетио да Српско-руски хуманитарни центар већ годинама реализује бројне пројекте у Републици Српској и најавио да ће договорене активности бити конкретизоване у што краћем року.
Шта Ви мислите о овоме?