
BIJELJINA – Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije upozorio je da najave nekadašnjeg poglavara Islamske zajednice u BiH Mustafe Cerića o osnivanju takozvane „bosanske pravoslavne crkve“ predstavljaju direktan poziv na sukobe i rat na prostoru BiH.
Mitropolit Fotije je istakao da takve ideje ne donose mir, već bude najmračnije stranice istorije, podsjećajući na period Drugog svjetskog rata i stvaranje zloglasne Nezavisne Države Hrvatske, koja je iza sebe ostavila stotine hiljada žrtava među svim narodima u BiH.
Prema njegovim riječima, pominjanje „bosanske pravoslavne crkve“ priziva duhove fašizma, NDH, Handžar divizije, domobranstva, Jasenovca i drugih logora smrti, te otvara opasan prostor za nova stradanja i međunacionalne sukobe.
Fotije je poručio da ovakve najave ne mogu biti shvaćene kao poziv na dijalog, već kao svjesno ili nesvjesno oživljavanje ideja koje su u prošlosti dovele do razaranja, masovnih zločina i uništenja čitavih zajednica.
Mitropolit je naglasio da Srpska pravoslavna crkva vijekovima legitimno postoji na prostoru BiH i da je svaki pokušaj njenog potiskivanja ili zamjene vještačkim tvorevinama duboko opasan po mir i stabilnost regiona.
On je izrazio nadu da se ideja o osnivanju „bosanske pravoslavne crkve“ nikada neće ostvariti, jer bi, kako je rekao, njena realizacija predstavljala tragediju za sve narode koji žive u BiH i Republici Srpskoj.
Fotije je dodao da je narod u BiH umoran od ratova i stradanja, te da su mir, međusobno poštovanje i očuvanje postojećih institucija jedini put ka stabilnoj budućnosti.
Šta Vi mislite o ovome?