Fotije.jpeg
БИЈЕЉИНА – Његово високопреосвештенство митрополит зворничко-тузлански Фотије упозорио је да најаве некадашњег поглавара Исламске заједнице у БиХ Мустафе Церића о оснивању такозване „босанске православне цркве“ представљају директан позив на сукобе и рат на простору БиХ.

Митрополит Фотије је истакао да такве идеје не доносе мир, већ буде најмрачније странице историје, подсјећајући на период Другог свјетског рата и стварање злогласне Независне Државе Хрватске, која је иза себе оставила стотине хиљада жртава међу свим народима у БиХ.

Према његовим ријечима, помињање „босанске православне цркве“ призива духове фашизма, НДХ, Ханџар дивизије, домобранства, Јасеновца и других логора смрти, те отвара опасан простор за нова страдања и међунационалне сукобе.

Фотије је поручио да овакве најаве не могу бити схваћене као позив на дијалог, већ као свјесно или несвјесно оживљавање идеја које су у прошлости довеле до разарања, масовних злочина и уништења читавих заједница.

Митрополит је нагласио да Српска православна црква вијековима легитимно постоји на простору БиХ и да је сваки покушај њеног потискивања или замјене вјештачким творевинама дубоко опасан по мир и стабилност региона.

Он је изразио наду да се идеја о оснивању „босанске православне цркве“ никада неће остварити, јер би, како је рекао, њена реализација представљала трагедију за све народе који живе у БиХ и Републици Српској.

Фотије је додао да је народ у БиХ уморан од ратова и страдања, те да су мир, међусобно поштовање и очување постојећих институција једини пут ка стабилној будућности.