Studenti novi sad.jpg

Око 5.000 студената вечерас стиже у Нови Сад, гдје се сутра одржава велики комеморативни скуп поводом обиљежавања годишњице пада надстрешнице Жељезничке станице у овом граду. Новосађани поручују да је град спреман за дочек колега из свих крајева Србије, те да ће бити у потпуности блокиран јер шетачи улазе са свих страна српске Атине.

Студенти из цијеле Србије упутили су се ка Новом Саду, пјешке и бициклима, како би до 1. новембра стигли у тај град и заједно са колегама са новосадског универзитета обиљежили годишњицу од пада надстрешнице Жељезничке станице у том граду.

Да би успјели да се иоле одморе од дугог и исцрпљеног пута (посебно студенти из Новог Пазара који пјешаче дуже од две недјеље), они су испланирали да у Нови Сад стигну 31. октобра увече.

Студенти из Новог Сада који су задужени за организацију дочека других студената кажу за Нова.рс да је Нови Сад спреман, те да ће за њих вечерас бити приређен дочек у 20.00 часова.

„Дочек би требало да почне у 20 часова, мада ће конкретно зависити од позива студената шетача који ће нам јавити неколико минута раније гдје се налазе. Дочек је на раскрсници Народног фронта и Булевара ослобођења, односно код зграде НИС-а и план је да дочек траје неколико сати јер је у питању изузетно велики број људи“, каже нам студент Алекса који је у организацији дочека.

Саговорник портала наглашава да студенти организују дочек код зграде НИС-а, али да ће заправо у цијелом граду бити више дочека на локацијама кроз које буду пролазили студенти.

„Студенти који пјешаче данима, грађани који их са сузама радосницама дочекују, показују право лице Србије. То је наша Србија, то је наш народ. Грађани су толико дирнути, пуни емпатије, да ће чекати шетаче на буквално сваком мосту, свакој мањој раскрсници, куд год они буду пролазили. А главни дочек је, као што рекох, на раскрсници Народног фронта и Булевара ослобођења. Тако да ће цијели Нови Сад бити паралисан“.

Додаје да ће студенти шетачи улазити у град са свих страна, те ће тако једни ићи преко Моста слободе, други преко моста „Дуга“, трећи са Петроварадинске стране…

Биће и говори студената који ће поздравити све окупљене.

„Не може дочек да прође без говора и лијепих ријечи. Пуно је емоције у свему овоме, а можете замислити сутра када се на једном мјесту нађемо сви – Нови Сад, Београд, Суботица, Вршац, Шабац, Ваљево, Крагујевац, Краљево, Зрењанин, Чачак, Ниш, Врање, Нови Пазар… Сигурно сам неки град изоставио, опростите, али толико је студената и толико грађана… Хвала им“, каже он.

Што се тиче смјештаја, наглашава да нико не треба да брине око тога јер ће сви бити смјештени.

„За све смо обезбиједили мјесто, нема разлога за панику. Нажалост, знали смо унапријед да ћемо се суочавати са различитим опструкцијама власти приликом организације комеморативног скупа, па тако и око смјештаја студената. Примјер је Инђија и локална власт која евидентно не мари што ће јој омладина ноћити напољу“.

Према његовим ријечима, 1.800 студената биће смјештено на факултетима новосадског универзитета. Од тога ће највећи број њих бити у згради Природно-математичког факултета и Медицинског.

„Ми смо као и претходног пута питали велике центре попут ‘Спенса’ за пријем студената. Међутим, знали смо да од те приче нема ништа, тако да се нисмо разочарали ни овог пута. Усредсредили смо се на наше факултете, па ће тако ПМФ и Медицински бити главни дом за студенте, јер на њима има највише мјеста. Они могу да приме више од 300 људи, а остали мање“.

Остатак студената биће распоређени у приватне смјештаје.

„Велику захвалност дугујемо нашим суграђанима који су нашим гостима понудили своје домове, локале, шта год су могли и имали од простора. И то им нећемо заборавити. Хвала за сваку кутију хљеба коју донесу, за сваки завој, крему, воду, за све“, каже наш саговорник.

Иначе, почетак комеморативног скупа 1. новембра је у 11.52 испред Жељезничке станице, док ће окупљање почети раније, у 10 часова на чак 16 локација у граду.

План је да се скуп заврши у 20 часова.

Главна бина биће постављена код зграде Железничке станице, а програм ће се преносити дуж цијелог Булевара ослобођења. Биће програм у виду поставке, говорници.