
Nadam se da će ovo što se desilo u Beogradu napraviti ozbiljne zaokrete i u sistemu obrazovanja, informisanja, krivične odgovornosti. Za početak zabraniti produkciju i emitovanje rijalitija, drakonski kazniti maligni uticaj influensera i tiktokera.
Poručio je ovo sociolog Vladimir Vasić govoreći o tragičnom događaju u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu gdje je u srijedu dječak od 14 godina ubio radnika obezbjeđenja i osam učenika škole, dok je ranio šest učenika i jednu nastavnicu.
Vasić je gostujući na BN televiziji rekao da se „nije desila amerikanizacija našeg društva, kako to neki kažu, nego nam se desila realnost“.
– Juče smo od te realnosti dobili šamar! – istakao je Vasić.
On dodaje da smo u srijedu poraženi kao pojedinci, kao društvo, kao sistem i država kada je dijete od nepunih 14 godina došlo do oružja, isplaniralo i hladnokrvno i precizno izvršilo okrutni zločin koji nije zabilježen u svijetu.
– Ključno pitanje koje može da razriješi ovaj slučaj je: Ko je ubio dijete u tom djetetu, dječaka u dječaku? – naglašava Vasić.
On pita ko je bio ključna osoba ili institucija koja je trebalo da razgovara sa tim ili drugom djecom koja očigledno imaju neki problem?
Vasić ističe da su ključna stanica roditelji jer je porodica osnova svakog društva.
– Oni treba i moraju da razgovaraju sa svojom djecom. Danas to nekad nije tako jer roditelji, pogotovo oni koji su uspješni i dobrostojeći, svu pažnju posvete karijeri, obavezama i poslu, jer misle da novcem i svime onim što novac može da kupi mogu da vaspitavaju svoje dijete – kaže Vasić.
Tiktokeri, starlete i kriminalci
Dodaje da, umjesto roditelja, djecu danas vaspitavaju tiktokeri, influenseri, starlete i presuđeni kriminalci koji se nameću kao obrazac ponašanja.
– Činjenica je da imamo rijaliti programe, destruktivne likove koji bi trebalo da budu pod terapijom ili u zatvoru ali su oni samo jedna komponenta. Pitanje je zašto djeci nismo dali alternativu. Ne bavimo se djecom jer za njih nemamo vremena. Zato molim roditelje da njihova prva misao i briga kad ujutro ustanu budu njihova djeca. Sve drugo će se stići, jer ako djeca nisu u fokusu našeg interesovanja mi smo onda zalutali u brak i porodicu – kategoričan je Vasić.
Sljedeća stanica je, navodi Vasić, škola u kojoj dijete provodi najviše vremena u toku dana.
– Ako se dijete čudno ponaša, to učitelji, nastavnici, profesori i pedagozi moraju da primjete jer djeca to ne umiju da sakriju i da manipulišu svojim ponašanjem. To su djeca koja sve što rade iskreno i zato što misle da je to u redu – smatra Vasić.
On je izrazio nadu da će ovaj slučaj, koji je vanvremenski, a koji se desio u našem okruženju, da bude ozbiljna prekretnica u savremenom društvu.
Ukoliko odmah ne učinimo ništa, kako je rekao Vasić, za očekivati je da će se, nažalost, dešavati i veće katastrofe. On ističe da je porodica prva stanica za svako dijete.
– Roditelji moraju da razgovaraju sa djecom, da im popune slobodno vrijeme i da ih tako spriječe da žive u virtuelnom svijetu u kojem se gube – smatra Vasić.
Šta Vi mislite o ovome?