
Надам се да ће ово што се десило у Београду направити озбиљне заокрете и у систему образовања, информисања, кривичне одговорности. За почетак забранити продукцију и емитовање ријалитија, драконски казнити малигни утицај инфлуенсера и тиктокера.
Поручио је ово социолог Владимир Васић говорећи о трагичном догађају у Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду гдје је у сриједу дјечак од 14 година убио радника обезбјеђења и осам ученика школе, док је ранио шест ученика и једну наставницу.
Васић је гостујући на БН телевизији рекао да се „није десила американизација нашег друштва, како то неки кажу, него нам се десила реалност“.
– Јуче смо од те реалности добили шамар! – истакао је Васић.
Он додаје да смо у сриједу поражени као појединци, као друштво, као систем и држава када је дијете од непуних 14 година дошло до оружја, испланирало и хладнокрвно и прецизно извршило окрутни злочин који није забиљежен у свијету.
– Кључно питање које може да разријеши овај случај је: Ко је убио дијете у том дјетету, дјечака у дјечаку? – наглашава Васић.
Он пита ко је био кључна особа или институција која је требало да разговара са тим или другом дјецом која очигледно имају неки проблем?
Васић истиче да су кључна станица родитељи јер је породица основа сваког друштва.
– Они треба и морају да разговарају са својом дјецом. Данас то некад није тако јер родитељи, поготово они који су успјешни и добростојећи, сву пажњу посвете каријери, обавезама и послу, јер мисле да новцем и свиме оним што новац може да купи могу да васпитавају своје дијете – каже Васић.
Тиктокери, старлете и криминалци
Додаје да, умјесто родитеља, дјецу данас васпитавају тиктокери, инфлуенсери, старлете и пресуђени криминалци који се намећу као образац понашања.
– Чињеница је да имамо ријалити програме, деструктивне ликове који би требало да буду под терапијом или у затвору али су они само једна компонента. Питање је зашто дјеци нисмо дали алтернативу. Не бавимо се дјецом јер за њих немамо времена. Зато молим родитеље да њихова прва мисао и брига кад ујутро устану буду њихова дјеца. Све друго ће се стићи, јер ако дјеца нису у фокусу нашег интересовања ми смо онда залутали у брак и породицу – категоричан је Васић.
Сљедећа станица је, наводи Васић, школа у којој дијете проводи највише времена у току дана.
– Ако се дијете чудно понаша, то учитељи, наставници, професори и педагози морају да примјете јер дјеца то не умију да сакрију и да манипулишу својим понашањем. То су дјеца која све што раде искрено и зато што мисле да је то у реду – сматра Васић.
Он је изразио наду да ће овај случај, који је ванвременски, а који се десио у нашем окружењу, да буде озбиљна прекретница у савременом друштву.
Уколико одмах не учинимо ништа, како је рекао Васић, за очекивати је да ће се, нажалост, дешавати и веће катастрофе. Он истиче да је породица прва станица за свако дијете.
– Родитељи морају да разговарају са дјецом, да им попуне слободно вријеме и да их тако спријече да живе у виртуелном свијету у којем се губе – сматра Васић.
Шта Ви мислите о овоме?