elektricna energija sijalica.jpg

Od 1. septembra struja u Srbiji najvjerovatnije će poskupueti u opsegu od 7,7 do 7,9 odsto, jer je analiza stanja u Elektroprivredi Srbije, koja je urađena na zahtjev Međunarodnog monetarnog fonda, pokazala da je cijena proizvodnje električne energije viša od prodajne za domaćinstva i male kupce, saznaje "Blic".

Tu anomaliju pokazao je ovaj dokument, koji je MMF zatražio od srpskih vlasti nakon treće revizije aranžmana a čiji je rok izrade bio kraj juna. Ako je suditi po rezultatima preliminarne analize, koja je dostavljena i Ministarstvu energetike, stanje je alarmantno, a između redova se naslućuje da je neizbježno hitno poskupljenje struje jer u suprotnom prijeti opasnost da se ugrozi finansijska održivost EPS-a.

Takvi pokazatelji upalili su crvenu lampicu i u državi jer je jasno da su niske cijene kilovata, koje su često služile i kao socijalna mjera, neodržive i da se moraju što prije mijenjati jer u suprotnom Elektroprivreda Srbije može da ima nenadoknadivu štetu. Zbog toga je postignut načelni dogovor najodgovornijih ljudi u državi da od septembra poskupe kilovati najmanje za 7,7 odsto jer bi svaka niža cijena ostavila nesagledive posljedice na funkcionisanje srpskog energetskog sistema.

Izvor "Blica" iz Nemanjine 11 tvrdi da je ovakva situacija gotovo nezabilježena u svijetu, gdje je nezamislivo da elektroprivreda prodaje struju po cijenama koje su niže od proizvodnih.

Inače, posljednje poskupljenje struje od 3,9 odsto zabilježeno je decembra prošle godine, tako da prosječna cijena kilovata sada za domaćinstva iznosi oko 7,3 dinara bez poreza i taksa. I sa tim povećanjem Srbija ima najjeftiniju struju u regionu i Evropi. Da je to tako, pokazuju podaci po kojima Srbija ima 7,2 odsto nižu cijenu nego Sjeverna Makedonija, 18,9 odsto nego Bugarska, 24 odsto nižu od Albanije.

Istovremeno, hrvatski kilovat je, u odnosu na srpski, skuplji za 70,97 procenata, a slovenački čak 122 odsto.

Iz Ministarstva energetike nisu željeli da komentarišu saznanja "Blica" iako su im mejlom uputili pitanja. NI u Elektroprivredi Srbije nisu željeli da govore o povećanju cijene električne energije, ali jesu o rezultatima preliminarne analize.

- Urađena je preliminarna analiza tarifa i dostavljena Ministarstvu rudarstva i energetike, koja pokazuje da je cijena koštanja proizvodnje električne energije viša od prodajne cijene na garantovanom snabdijevanju - kratko je saopšteno iz PR službe EPS-a.