Nv brigada2.jpeg

Видовдан у Невесињу: Окупљање Прве класе Војске Републике Српске након 34 године

У Невесињу су се данас окупили бивши припадници Прве класе Војске Републике Српске, који су на Видовдан 1992. године у билећкој касарни положили свечану заклетву. Тридесет четири године након тих догађаја, ратни саборци поново су се окупили како би обиљежили јубилеј и подсјетили се времена када су као младићи стали у одбрану свог народа и огњишта.

Окупљање је почело у Храму Вазнесења Господњег, гдје је служена света литургија и одржан помен погинулим и преминулим борцима. Након молитвеног дијела, учесници су се упутили ка Централном градском тргу, гдје су на Споменик слободе положили цвијеће, а затим посјетили и Спомен собу, одајући почаст свима који су животе дали за слободу Херцеговине.

Nv brigada1.jpeg

Васо Љубенко, један од иницијатора традиционалних окупљања, истакао је да ова класа Војске Републике Српске и након више од три деценије чува снажно јединство и другарство стечено у ратним условима. Према његовим ријечима, управо су храброст и међусобно повјерење били кључни у тешким данима 1992. године.

Весо Вукосав, бивши припадник Невесињске бригаде, нагласио је да је Прва класа након кратке обуке ушла у ратне околности, али да је показала изузетну спремност и јединство, које је остало темељ њихових каснијих окупљања.

Након званичног дијела, дружење је настављено у свечаној атмосфери, уз присјећање на ратне дане, анегдоте и животне приче. Учесници истичу да на њиховим скуповима има мјеста за све осим за политику, наглашавајући да је циљ очување пријатељства и сјећања.

Окупљање Прве класе Војске Републике Српске у Невесињу још једном је показало да другарство и заједничко искуство из ратних година и након 34 године остају снажна веза међу учесницима, а наредно окупљање најављено је у Гацку.