Nafta.jpeg

Цијене нафте порасле су након затварања берзи у петак, након вијести о америчком нападу на Иран, иако су оба референтна типа нафте претходно завршила редовно трговање у паду и забиљежила трећу узастопну седмицу губитака.

Вијест о нападу објављена је непосредно пред крај електронског трговања након редовне берзанске сесије, па тржиште није имало довољно времена да у потпуности реагује на нове информације, преноси АТВ.

Амерички напад услиједио је након што је Иран дан раније извео напад на комерцијални брод у Ормуском мореузу, што су Сједињене Америчке Државе оцијениле као кршење примирја.

Аналитичари наводе да је америчка реакција била ограниченог карактера, уз очекивање да би се ситуација могла вратити за преговарачки сто, али уз високу дозу неизвјесности.

Како истичу, кључни фактор у наредном периоду биће реакција Ирана, посебно уколико дође до нових напада на бродове или потенцијалног блокирања Ормуског мореуза, једног од најважнијих свјетских праваца за транспорт нафте.

Током редовног трговања цијене су биле у паду, али су након затварања берзе забиљежиле раст. Фјучерси на америчку лаку нафту WTI и сирову нафту Brent и даље су, међутим, у седмичном и мјесечном паду.

Према подацима са тржишта, оба референтна типа нафте изгубила су више од 20 одсто вриједности од почетка мјесеца, што указује на снажне осцилације и високу нестабилност.

Стручњаци упозоравају да ће цијене нафте у наредном периоду наставити да реагују на сваку нову вијест из региона, све док се не постигне стабилнији политички и безбједносни оквир у области Персијског залива.