
Када температуре пређу 35 степени, клима-уређај постаје један од најважнијих савезника у борби против врућине. Међутим, многи корисници свакодневно праве исту грешку – температуру спуштају на минимум, очекујући да ће се просторија тако брже расхладити.
Стручњаци упозоравају да постоји много ефикаснији начин да се постигне пријатна температура у дому, а истовремено смањи потрошња електричне енергије. Рјешење се крије у функцији коју већина ријетко користи, иако се налази на готово сваком даљинском управљачу клима-уређаја.
Дугме које многи никада не притисну
На већини уређаја налази се опција означена натписом „Dry“ или симболом капљице воде.
За разлику од класичног режима хлађења, ова функција није намијењена првенствено снижавању температуре, већ уклањању вишка влаге из ваздуха. Управо због тога простор може да дјелује пријатније чак и када термометар показује нешто вишу температуру него што бисте очекивали.
Када је ваздух мање влажан, организам лакше регулише тјелесну температуру, па нестаје осјећај спарине који многи описују као „тежак ваздух“.
Зашто се на 25 степени некада осјећамо пријатније него на 20?
Осјећај топлоте не зависи само од температуре. Велики утицај има и влажност ваздуха.
Када је она висока, зној са коже спорије испарава, због чега тијело теже ослобађа вишак топлоте. Због тога просторија може дјеловати загушљиво чак и ако клима ради сатима.
С друге стране, када се вишак влаге уклони, ваздух постаје пријатнији, а иста температура дјелује знатно свјежије.
Може ли ова опција да смањи рачун за струју?
Код стандардног режима хлађења компресор клима-уређаја ради готово непрекидно како би одржао задату температуру.
То је уједно и дио уређаја који троши највише електричне енергије. Режим „Dry“ функционише другачије.
Пошто је његов главни задатак одвлаживање ваздуха, компресор ради под мањим оптерећењем и чешће прави паузе, па је и потрошња електричне енергије у многим случајевима нижа него када је укључена опција „Cool“.
Колика ће уштеда бити зависи од модела клима-уређаја, спољне температуре и нивоа влаге у просторији.
Када је најбоље користити функцију „Dry“?
Овај режим посебно је користан током спарних љетњих дана, када ваздух садржи много влаге.
У многим случајевима довољно је укључити га око сат времена прије него што ћете дуже боравити у просторији.
Већ тада може да се примијети да је ваздух лакши за дисање, иако температура није значајно промијењена.
Да ли може да ради током ноћи?
Многи корисници управо ову опцију користе за спавање. Пошто клима тада не хлади просторију агресивно као у режиму „Cool“, мања је вјероватноћа да ћете се током ноћи пробудити јер вам је постало превише хладно.
Истовремено се одржава пријатан ниво влаге, што доприноси осјећају свјежине.
Није све у температури
Многи покушавају да побиједе врућину тако што температуру на клима-уређају спуштају на 18 или 20 степени.
Када се из ваздуха уклони вишак влаге, организам се природно лакше хлади, па и температура од око 25 степени може бити сасвим пријатна.
Због тога функција „Dry“ може представљати једноставан начин да током љета побољшате осјећај свјежине у дому, а истовремено растеретите клима-уређај и потенцијално смањите потрошњу електричне енергије.
Шта Ви мислите о овоме?