
Нови дигитални гранични систем Европске уније, познатији као ЕЕС (Ентрy/Еxит Сyстем), изазвао је потпуни колапс и вишесатна кашњења на аеродромима широм Европе.
Марко Тронконе, директор компаније „Аеропорти ди Рома“, која управља римским аеродромима Фјумичино и Ћампино, упозорио је да је привремена обустава биометријског система за држављане земаља ван Европске уније једини начин да се избјегне љетњи хаос на аеродромима.
Нови систем захтијева да држављани земаља које нису чланице ЕУ, укључујући и БиХ, приликом првог уласка у Унију дају отиске прстију и фотографишу лице.
Иако је циљ био да се убрза гранична контрола, технологија је заказала, што је већ довело до дугих редова и пропуштених летова.
„Веома смо забринути за љетну сезону. На скали од један до десет, моја забринутост је осам или девет. Овај процес се показао потпуно некомпатибилним са огромним бројем путника које очекујемо. Једини начин је да ‘отворимо вентил’. Не постоји могућност да обезбиједимо стопостотни упис путника у систем“, изјавио је Тронконе за "Финанциал Тимес"
Међународно удружење за ваздушни саобраћај (ИАТА) објавило је озбиљно упозорење у којем наводи да су током највећих гужви већ забиљежена чекања до три и по часа, док би током љета редови на појединим аеродромима могли достићи и шест часова.
Додатни проблем представља чињеница да су путници који су већ једном прошли кроз ЕЕС систем, и који би требало брже да прелазе границу, због техничких грешака често приморани да поново пролазе кроз исте биометријске провјере.
Критике на рачун Европске комисије стижу са свих страна. Стефан Шулте, предсједник европског удружења аеродрома (АЦИ Еуропе), поручио је да владе појединачних држава морају преузети одговорност и одлучити о привременој суспензији система.
Из Европске комисије су саопштили да систем има „уграђену флексибилност“ која омогућава привремено искључивање појединих функција у кризним ситуацијама.
Француска полиција већ је била приморана да привремено обустави ове провјере у луци Довер, док је Грчка одустала од ранијег плана да поједине путнике ослободи биометријских контрола.
Шта Ви мислите о овоме?