
Бивши гувернер Илиноиса Род Благојевић изјавио је да, према његовом мишљењу, иранске власти шире радикални ислам и да су активне у дијеловима БиХ, посебно кроз политичке структуре у Сарајеву.
Благојевић је навео да су, како тврди, те структуре заинтересоване за стварање унитарне БиХ, што би, према његовим ријечима, дугорочно било усмјерено против Срба у Републици Српској, преноси Провјрено.
„Сматрам да су снаге радикалног ислама преузеле власт у Ирану и да извозе радикални ислам преко терористичких организација и терористичких дјела. Активни су и дјелују и у Федерацији БиХ, у власти у Сарајеву“, рекао је Благојевић.
Он је додао да се, према његовој оцјени, многи процеси у Републици Српској дешавају под утицајем сила из иностранства, међу којима је посебно навео Иран.
Коментаришући меморандум о разумијевању између САД и Ирана, Благојевић је изразио наду да би тај документ могао допринијети трајном миру, али је додао да не вјерује да ће до тога доћи.
Према његовим ријечима, предсједник Доналд Трамп урадио је важан посао јер, како каже, Иран никада не смије имати нуклеарно оружје.
„Засад је успио у томе, али нас историја учи да се не може вјеровати Иранцима“, навео је Благојевић за РТРС.
Он је оцијенио да питање промјене власти у Ирану има везе и са ширим политичким и идеолошким утицајима, не само у Федерацији БиХ и Републици Српској, већ и у другим дијеловима свијета.
Благојевић је поручио да они који вјерују у слободу и јудеохришћанску традицију, међу којима је навео и српске православце, морају бити опрезни и јачати своје позиције.
Говорећи о улози САД, он је навео да је Трамп доносио одлуке које нису увијек популарне, али да, како каже, велики лидери не раде оно што је популарно, већ оно што сматрају исправним и у интересу народа.
Благојевић је додао да овај дио свијета може имати значајну улогу у доношењу мира у Украјини и Русији, уз лидерство Америке и изградњу савезништава, односа и стратешких партнерстава заснованих на међусобној економској користи.
Шта Ви мислите о овоме?