Mostar pozar.jpeg

MOSTAR - Požar koji je u ponedjeljak ujutro izbio na mostarskoj deponiji Uborak i dalje je aktivan, a situacija je dodatno pogoršana nakon što se vatra proširila na glavno skladište i prateće objekte.

Zbog ozbiljnosti situacije evakuisani su svi zaposleni na deponiji, dok su na teren upućene dodatne vatrogasne ekipe, avion Air Tractor i pripadnici Oružanih snaga BiH koji učestvuju u gašenju požara, prenosi Buka.

Na području deponije angažovane su sve raspoložive službe, a prioritet je spriječiti dalje širenje vatre na okolni prostor.

Gusti crni dim širi se prema Mostaru i Čapljini, što je dovelo do značajnog pogoršanja kvaliteta vazduha. Nadležni su građanima preporučili da izbjegavaju boravak na otvorenom i smanje izlaganje dimu.

Gradske vlasti saopštile su da prate situaciju i koordinišu aktivnosti na terenu, dok iz Javnog preduzeća „Deponija“ za sada nisu objavljene detaljnije informacije o uzroku požara.

Povodom požara oglasilo se i Udruženje „Jer nas se tiče“, koje tvrdi da je riječ o ekološkoj katastrofi na koju se godinama upozoravalo.

„Ovo je potpuna apokalipsa. Na ovo upozoravamo sedam godina i ništa nije urađeno. Pitanje je bilo samo kada će se dogoditi katastrofa širih razmjera“, poručili su iz ovog udruženja.

Nadležne službe nastavljaju borbu sa vatrom, dok građani s nestrpljenjem očekuju stabilizaciju situacije i dodatne informacije o posljedicama požara.