
БАЊАЛУКА – Просвјетни радници у Републици Српској поново траже јачу законску заштиту и измјене Кривичног законика Републике Српске, упозоравајући да су све чешће изложени пријетњама, притисцима и физичким нападима.
Иницијативу за додатну заштиту упутило је осам образовних и стручних организација Министарству просвјете и културе Републике Српске, са захтјевом да запослени у предшколским установама, основним и средњим школама добију статус лица која обављају послове од јавног значаја, преноси Бука.
У иницијативи се наводи да је циљ унапређење безбједности запослених у образовном систему, заштита достојанства професије и стварање сигурнијег окружења за ученике и наставнике.
Подршку су дали Удружење просвјетних радника „Ипак се окреће“, Друштво психолога Републике Српске, Друштво педагога Републике Српске, Друштво учитеља Републике Српске и још неколико струковних организација.
Предсједница Удружења просвјетних радника „Ипак се окреће“ Соња Недић поручила је да су запослени у образовању доведени у тежак положај и да више не желе да ћуте о проблемима са којима се суочавају.
„Немамо више ни куда, ни гдје, ни коме да се обратимо. Доведени смо у незавидан положај и схватили смо да, уколико сами не почнемо да се боримо за себе, нико други то неће урадити“, истакла је Недићева.
Као један од разлога за покретање иницијативе наводи се и прошлогодишњи инцидент у Гацку, када је родитељ ученика упао у учионицу подручне школе у Автовцу и физички напао наставника због школске оцјене.
Након тог случаја, Синдикат образовања, науке и културе Републике Српске већ је тражио измјене Кривичног законика, али иницијатива није добила потребну подршку.
Сличан приједлог раније је упутио и правник Милко Грмуша, предлажући да просвјетни радници, здравствени радници и новинари буду законом препознати као лица која обављају послове од јавног значаја.
Просвјетни радници поручују да не траже привилегије, већ основно право да свој посао обављају без страха за личну безбједност.
Шта Ви мислите о овоме?