Zlostavljanja djeca.jpeg

БАЊАЛУКА – Република Српска суочава се са забрињавајућим растом кривичних дјела сексуалног злостављања и искориштавања дјеце, а стручњаци упозоравају да су интернет и друштвене мреже постали главно „ловиште“ предатора.

Према подацима Министарства унутрашњих послова Републике Српске, током 2025. године евидентирано је 69 кривичних дјела из ове области, што је за 35,3 одсто више у односу на годину раније, када је забиљен 51 случај, преносе Независне.

Посебно забрињава чињеница да је регистровано 12 случајева силовања, од чега су четири жртве биле малољетне особе.

Највећи број кривичних дјела односио се на искориштавање дјеце за порнографију, које је забиљежено у 28 случајева. Евидентирано је и 25 случајева обљубе са дјететом млађим од 15 година, пет случајева полне злоупотребе дјетета старијег од 15 година, као и пет случајева упознавања дјеце са порнографским садржајима.

Полиција је забиљежила и четири случаја коришћења рачунарских мрежа и комуникационих средстава за извршење ових кривичних дјела, што додатно указује на растућу опасност у дигиталном окружењу.

Највише случајева регистровано је на подручју Полицијске управе Бањалука, затим Бијељине и Добоја.

Омбудсман за дјецу Републике Српске Гордана Рајић упозорила је да починиоци најчешће мјесецима граде однос повјерења са дјецом користећи лажне профиле, емоционалне манипулације и уцјене.

„Важно је да дјеца науче да препознају сумњиве облике понашања и да сваку непријатну комуникацију пријаве одраслој особи од повјерења“, истакла је Рајићева.

Она наглашава да је неопходна стална едукација родитеља, наставника и стручних сарадника, јер дјеца често шаљу упозоравајуће сигнале које одрасли не препознају на вријеме.

Стручњаци упозоравају да све већи број ових кривичних дјела представља озбиљан аларм друштву да се заштита дјеце мора подићи на виши ниво, како кроз едукацију, тако и кроз јачање превентивних и репресивних мјера против починилаца.