
У Старом Броду на Дрини код Вишеграда почело је обиљежавање 84 године од страдања више од 6.000 Срба из Сарајевско-романијске регије које су 1942. године на свиреп начин убиле усташке јединице Јуре Францетића.
Парастос код Спомен-обиљежја жртвама служи Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом, уз саслужење свештенства Српске православне цркве.
Парастосу присуствују министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радан Остојић, изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Маја Гачић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Антић и министар савјетник у Амбасади Србије у БиХ Наташа Ђорђевић.
У Старом Броду и Милошевићима усташе су у прољеће 1942. године убиле више од 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушавали да пређу Дрину и спас пронађу у Србији.
Најмасовнији злочин извршен је 22. марта 1942. године, док су убиства трајала све до почетка маја.
Спомен-музеј старобродским жртвама освештан је 2019. године, а његових 27 скулптура са 39 ликова симболизују страдалнички збјег српског народа и мајке са дјецом које су спас од усташког ножа тражиле у набујалој Дрини.
Обиљежавање организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Злочин гурнут у мрак
Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац изјавио је да је Дрина зелена гробница за више од 6.000 невиних Срба који су страдали у њеним водама бјежећи од усташа у Старом Броду 1942. године, али да је бивша држава у име братства и јединства тај злочин гурнула у мрак.
Кошарац је, поводом обиљежавања 84 године од страдања српског народа у Старом Броду и Милошевићима код Вишеграда, истакао да се са дубоким поштовањем одаје почаст невиним жртвама које су страдале само зато што су биле Срби.
- Бивша држава је у име братства и јединства овај злочин гурнула у мрак. Умјесто да се познати злочинци приведу правди и осуде, настао је мук о српском страдању. Мук о убијању српских цивила, жена, дјеце, стараца - навео је Кошарац.
Он је нагласио да покољ у Старом Броду и Милошевићима остаје једно од најтрагичнијих свједочанстава страдања српског народа у Другом свјетском рату и опомена да истина никада не смије бити заборављена нити прећутана.
- Њихова крв проливена на обалама Дрине није и не смије бити узалудна, она нас обавезује да чувамо Републику Српску, наш национални идентитет, нашу вјеру и достојанство - поручио је Кошарац.
Према његовим ријечима, српски народ је кроз историју показивао снагу да преживи највећа страдања и да из њих изађе још јачи.
- Нека сјећање на ове мученике буде наш завјет да никада не одустанемо од Републике Српске, слободе и националног јединства - поручио је Кошарац.
Шта Ви мислите о овоме?