Dragan covic.jpg

Након сједнице Предсједништва ХДЗ-а БиХ, лидер ове странке Драган Човић изјавио је да је већ сада јасно да ће предизборна кампања у БиХ бити „прљава“, те поновио став да је ОХР одавно требало да заврши своју улогу у БиХ.

Човић је навео да се тренутно воде интензивни разговори о избору новог високог представника, додајући да још није познато конкретно име кандидата, али да је већ дефинисан оквир његовог дјеловања,преноси Бука.

„То неће бити политичар, већ другачији профил особе. Дефинисан је временски оквир мандата, као и однос према бонским овлашћењима. Прва два елемента су договорена, а сада се тражи најприхватљивији кандидат“, рекао је Човић.

Према његовим ријечима, нови високи представник имао би мандат од двије године и не би користио бонска овлашћења.

Човић је поновио и став ХДЗ-а БиХ да би сједиште ОХР-а требало измјестити у Брисел, како би институција остала присутна као „сигурносни механизам“ за евентуалне кризне ситуације у БиХ.

„Можда би нам то помогло, да институција остане као дежурни сигурносни елемент за могуће активности у БиХ“, поручио је он.

Говорећи о политичким односима у БиХ, Човић је поздравио изјаву предсједника Сабора Исламске заједнице БиХ Едхема Бичакчића о потреби релаксације односа Хрвата и Бошњака.

Он је истакао да је неопходно разговорима рјешавати политичке проблеме и уклонити неспоразуме који оптерећују односе народа у БиХ.

„Не смијемо оставити генерацијама које долазе проблеме које ми данас можемо ријешити. То се може постићи само разговорима“, нагласио је Човић.

Додао је да ће у наредном периоду бити настављени разговори са представницима Исламске заједнице, Конгреса Бошњака и другим релевантним актерима у БиХ.