
Бивши директор Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА) и члан Предсједништва Покрета "Сигурна Српска" (ПСС) Перица Станић упутио је писмо Министарству унутрашњих послова Републике Српске (МУП РС) гдје је затражио одговоре на питања о могућој повезаности припадника МУП-а и функционера СНСД-а са шверцом кокаина.
Станић је питао надлежно министарство да ли је тачно да су поједини припадници МУП РС користили свој положај и везе са највишим функционерима СНСД-а за извршење тешких кривичних дјела организованог криминала.
Затражио је од министра унутрашњих послова да хитно одговори на низ питања која, како каже, дубоко узнемиравају јавност.
Станић је питао да ли је тачно да су службена возила Владе Републике Српске и бившег премијера дужи временски период коришћена за превоз већих количина кокаина, те да ли су такви транспорти обављани преко границе уз кориштење полицијске пратње, звучне и свјетлосне сигнализације и чињенице да се возила премијера не контролишу приликом граничних прелаза?
Посебно је затражио одговор на питање да ли је шеф обезбјеђења тадашњег премијера Радована Вишковића користио "Скy" апликацију, као и да ли је осумњичени криминалним групама обећавао безбједан транспорт кокаина управо зато што ће се у возилу налазити премијер и чланови његове породице.
"Да ли је истина да су истражни органи Републике Српске документовали доказе о овим криминалним активностима, али да се истрага развлачи како би све било заташкано", упитао је Станић.
Он је поставио и питање зашто МУП Републике Српске годинама није реаговао, те зашто ништа није предузето све док Тужилаштво БиХ није покренуло истрагу?
Станић тражи и одговоре о томе шта су бивши премијер и руководство МУП-а предузели након што су добили информације о могућим криминалним радњама, као и да ли је тачно да тројица полицијских службеника нису саслушана, ухапшена нити суспендована, иако је против њих, како наводи, још прије двије седмице поднесен извјештај о почињеним кривичним дјелима.
"Да ли данас имамо ситуацију да се службена возила Владе Републике Српске користе као логистика за кријумчарење кокаина", упитао је Станић.
Новинари су поставили питања премијеру Саву Минићу и министру полиције Жељку Будимиру о наводима које је Станић изнио.
"Господин Станић, он је радио у СИПА зна како то функционише, поднесе се кривична пријава. Сви ће бити најстроже кажњени, ево док сам ја премијер и министар Будимир. Било каква основана сумња биће најстроже кажњена и то је недопустиво", казао је Минић.
С друге стране, Будимир је поручио да се у МУП-у РС на сваку индицију криминала проводи унутрашњи кривични поступак.
"Откако сам дошао у МУП РС на сваку индицију криминала, међу припадницима МУП, спроводи се унутрашњи кривични поступак ако за то постоји основа, али немојте спекулисати са тим јер и спекулација са овим кривично дјело. Ако постоји, пријавите, јер зна се како се поступа, тај човјек је био директор СИПА-е, зна добро како то функционише", рекао је Будимир.
Шта Ви мислите о овоме?