
Преговарачи САД-а и Ирана постигли су договор о 60-дневном продужењу примирја и покретању преговора о иранском нуклеарном програму, али споразум још чека коначно одобрење америчког предсједника Доналда Трампа, објавио је Аксиос позивајући се на америчке званичнике.
Према наводима извора, меморандум предвиђа да пловидба кроз Ормуски мореуз буде "неограничена", што подразумијева забрану наплате такси и ометања бродова, као и обавезу Ирана да у року од 30 дана уклони све мине из мореуза.
Америчка поморска блокада такође би била укинута, али постепено и пропорционално обнављању комерцијалне пловидбе.
Меморандум укључује и обавезу Ирана да неће развијати нуклеарно оружје, док би током 60-дневног периода преговора приоритетна питања била рјешавање судбине иранског високо обогаћеног уранијума и будућег програма обогаћивања уранијума, преноси Тањуг.
Сједињене Америчке Државе обавезале би се да разговарају о ублажавању санкција и ослобађању замрзнутих иранских средстава, а меморандум би укључивао и механизам за допремање робе и хуманитарне помоћи Ирану.
Амерички званичници наводе да су услови споразума углавном усаглашени још у уторак, али да су обје стране морале да добију сагласност највишег политичког руководства.
Према њиховим тврдњама, иранска страна је накнадно саопштила да је обезбиједила потребна одобрења и да је спремна за потписивање споразума, што Техеран за сада није званично потврдио.
Амерички преговарачи упознали су Трампа са детаљима споразума, након чега је он затражио неколико дана за разматрање.
"Предсједник је посредницима поручио да жели неколико дана да размисли", рекао је један амерички званичник.
Шта Ви мислите о овоме?