Madjar.jpeg

Мађарски премијер Петер Мађар најавио је значајно смањење плата политичком врху земље, поручивши да политичари у времену економских изазова морају показати више скромности.

Према његовим ријечима, његова мјесечна примања убудуће ће износити 3,8 милиона форинти, што је мање од половине посљедње познате плате бившег премијера Виктора Орбана.

Мађар је у разговору за РТЛ рекао да ће Влада смањити плате министрима, посланицима, градоначелницима и руководиоцима државних предузећа.

Његова примања чиниће премијерска плата од 2,3 милиона форинти и посланичка плата од 1,5 милиона форинти.

Према писању мађарског портала „Пензцентрум“, Орбанова плата ове године достигла је око 7,8 милиона форинти мјесечно, што је више од десет просјечних бруто плата у Мађарској.

Нова власт планира и ограничење парламентарних накнада. Како је навео Мађар, посланици су до сада могли мјесечно потраживати и до седам милиона форинти за трошкове горива, смјештаја и запослених, док би нови лимит требало да буде мањи од пет милиона форинти.

Мађар тврди да је досадашњи систем омогућавао индиректно преусмјеравање јавног новца структурама повезаним са странком Фидес Виктора Орбана.

Он је најавио да ће смањења обухватити и руководства државних фирми, као и чланове надзорних и савјетодавних тијела.

Према процјенама нове власти, само парламент би захваљујући овим мјерама могао уштедјети око 50 милијарди форинти.

Влада Мађарске планира и пооштравање правила за дипломатске пасоше и коришћење плавих ротационих свјетала на службеним возилима.