
Besplatne analize u Trebinju pokazale: Građanima nedostaju vitamini i minerali
TREBINJE – Građanima Trebinja nedostaju brojni vitamini i minerali u organizmu, što nije neuobičajena pojava modernog doba, ali je važno na vrijeme otkriti nedostatke i pravilno ih nadoknaditi.
Ovo je istaknuto tokom besplatnih analiza vitaminsko-mineralnog statusa koje danas u prostorijama Udruženja dijabetičara i ostalih zainteresovanih lica Trebinje obavlja magistar farmacije Igor Pavlović iz Mostara, prenose Nezavisne.
Pavlović je naveo da, osim analiza, pacijentima pružaju i edukaciju o načinu života, terapijama koje koriste, kao i mogućim interakcijama lijekova i suplemenata.
„To je, u suštini, stručno savjetovanje za koje ljekari često nemaju dovoljno vremena“, kazao je Pavlović.
On je dodao da će svi koji danas obave analize moći ponovo doći na kontrolu za dva mjeseca, kada će im biti urađene nove analize i date preporuke u skladu sa rezultatima.
Prema njegovim riječima, ovakvi pregledi razlikuju se od onih u apotekama jer se svakom pacijentu posvećuje od 15 do 20 minuta, a svi termini su unaprijed zakazani.
Predsjednica Udruženja dijabetičara i ostalih zainteresovanih lica Trebinje Nada Bijedić istakla je da osobe sa dijabetesom često imaju poremećen imunitet i disbalans vitamina i minerala, zbog čega su ovakve kontrole veoma značajne.
„Prvi pregledi su već pokazali da mnogim ljudima nedostaju vitamini, što nije rijetka pojava u savremenom načinu života“, rekla je Bijedićeva.
Ona je dodala da će saradnja sa Pavlovićem biti nastavljena i ubuduće, te da će se analize u Trebinju organizovati svaka dva mjeseca.
Tokom dana planirano je da analize vitamina i minerala obavi oko 30 pacijenata.
Šta Vi mislite o ovome?