Rite ugljevik.jpeg

РиТЕ Угљевик поново на мрежи након двомјесечног ремонта: Производња стабилна, али рудник пред великим изазовима

Рудник и термоелектрана Угљевик поново су укључени у електроенергетски систем Републике Српске након 60 дана застоја и успјешно завршеног ремонта, чиме је осигурана стабилност домаћег снабдијевања електричном енергијом.

Вршилац дужности директора предузећа Жарко Новаковић потврдио је да је производња тренутно стабилна, али је упозорио на озбиљне потешкоће у раду рудника. Према његовим ријечима, систем се суочава са застатком у откривци од око двије године и лошим стањем рударске механизације, која је застарјела и недовољна за брзо рјешавање проблема. Управа истиче да је кључни циљ био обезбиједити неометан рад до наредног великог ремонта 2027. године, уз фокус на санацију система који су страдали због лошег квалитета угља.

Највећа препрека даљем развоју је недовршена експропријација земљишта на копу „Исток 2“, због чега постоји и дјелимична забрана рада рударског инспектора. Новаковић очекује да ће ово питање бити ријешено у наредна два мјесеца како би се рудник потпуно „откључао“. Финансијски губитак од 35,8 милиона КМ у првом кварталу ове године директна је посљедица вишемјесечног застоја, током којег предузеће није остваривало приходе, док су фиксни трошкови остали исти.

„Производња електричне енергије из Термоелектране Угљевик у овом тренутку је у потпуности стабилна. Без рада овог гиганта нема стабилности енергетског система Републике Српске, али морамо знати да је рудник практично под катанцем док не ријешимо питање механизације и земљишта“, поручио је Жарко Новаковић.

Директор је нагласио да није било отпуштања радника, али да су због кризе привремено смањени цијена рада и накнаде за смјенски рад. Управа најављује реорганизацију и детаљну анализу ефикасности радне снаге. Такође, поменута је могућност стратешког заокрета ка гасним електранама, с обзиrom на европске трендове напуштања фосилних горива и чињеницу да крак гасовода пролази у близини Угљевика.

„Није било никаквог отпуштања радника, нити гашења радних мјеста. Јесмо смањили цијену рада са 180 на 172 марке и привремено укинули одређене смјенске накнаде, што је изазвало незадовољство, али вјерујем да су радници схватили да је то урађено за добробит предузећа“, додао је Новаковић. Он је закључио да је подршка Владе Српске и матичног предузећа била пресудна за поновно покретање производње.