
Хантавирус на крузеру „МВ Хондијус“ прераста у међународни здравствени инцидент
Епидемија хантавируса на крузеру „МВ Хондијус“ прераста у озбиљан међународни здравствени инцидент који укључује више држава, здравствених агенција и потрагу за десетинама путника који су се током претходних седмица искрцали са брода и наставили путовања широм свијета.
Брод, који је од почетка седмице био усидрен код Зеленортских Острва на западној обали Африке, сада плови према шпанским Канарским острвима, гдје би, према подацима са сајтова за праћење поморског саобраћаја, требало да стигне у недјељу, 10. маја. Власти Зеленортских Острва раније су одбиле искрцавање путника након што је потврђена епидемија андског соја хантавируса на броду.
До сада су потврђена три смртна случаја међу путницима, док је најмање осам особа заражено или се сумња на инфекцију. Неколико путника је евакуисано због тежег облика болести, а међу обољелима су држављани Холандије, Велике Британије, Њемачке и Швајцарске.
Посебну забринутост изазива група путника која се 23. и 24. априла искрцала на острву Света Јелена, британској прекоморској територији у јужном Атлантику. Према наводима медија, дио путника је након искрцавања наставио путовања ка Европи и Сјеверној Америци без озбиљнијег здравственог надзора. Холандске власти наводе да је брод тада напустило око 40 особа, док компанија „Оушенвајд експедишонс“ помиње 29 путника из 12 различитих држава.
Додатну пажњу јавности изазвао је снимак који је објавио турски јутјубер Рухи Ченет, један од путника са „МВ Хондијуса“. На снимку се чује како капетан брода увјерава путнике да је први преминули Холанђанин умро „природном смрћу“, а не од хантавируса. Касније су путници тврдили да у првим данима нису уведене адекватне мјере заштите и да су активности на броду настављене готово нормално.
У међувремену, холандске власти потврдиле су да је у Амстердаму хоспитализована стјуардеса компаније КЛМ која је била у контакту са зараженом путницом са крузера. Она има блаже симптоме и налази се у изолацији док трају тестирања.
Истовремено, здравствене службе у Сједињеним Америчким Државама, Великој Британији и више европских земаља покушавају да реконструишу кретање путника који су напустили брод прије увођења строгог надзора.
Посебан фокус истраге усмјерен је према Аргентини, одакле је крузер и испловио. Стручњаци покушавају да утврде да ли је управо тамо дошло до првог заражавања андским сојем хантавируса, који је специфичан јер, за разлику од већине других хантавируса, може да се преноси и са човјека на човјека, мада веома ријетко и углавном при блиском контакту.
Свјетска здравствена организација саопштила је да тренутно не постоји висок ризик за ширу јавност, али да се наставља интензиван међународни надзор и праћење свих контаката заражених особа.
Шта Ви мислите о овоме?