Put trebinje bileca 20231.jpg

Рехабилитација магистралног пута Требиње–Билећа, једне од најоптерећенијих и најкритичнијих саобраћајница у источној Херцеговини, требало би да почне током 2026. године, потврђено је за портал ТребињеЛиве из ЈП „Путеви Републике Српске“. Ријеч је о дионици дугој око 29 километара, која годинама уназад представља озбиљан безбједносни и инфраструктурни проблем за све учеснике у саобраћају.

Из „Путева РС“ наводе да су предузете све кључне активности како би пројекат коначно ушао у фазу реализације. Након спроведених процедура, потписан је уговор са предузећем „Радис“ из Источног Сарајева, које је израдило комплетну пројектну документацију, чиме су створени основни предуслови за почетак радова.

„Овај пројекат је од изузетног значаја за Републику Српску, а посебно за југ њеног простора. Тренутно се налазимо у фази припреме тендерске документације у складу са правилима Свјетске банке, с обзиром на то да ће се радови финансирати из кредитних средстава ове институције“, истичу из „Путева РС“.

То практично значи да ће избор извођача радова бити спроведен кроз међународну процедуру, путем тзв. СТЕП система Свјетске банке, што додатно продужава рокове, али истовремено гарантује строге стандарде и транспарентност. Тек након окончања овог процеса биће познати прецизни рокови извођења и укупна вриједност инвестиције, која би, према ранијим процјенама, могла бити вишемилионска.

Планирана рехабилитација не подразумијева само пресвлачење коловоза, већ темељно уређење комплетне дионице. То укључује скидање дотрајалих слојева асфалта, уградњу нових, нивелацију пута, санацију оштећења, уређење система одводње, постављање нове хоризонталне и вертикалне сигнализације, као и заштитних ограда на ризичним мјестима.

Посебан акценат биће стављен на критичне тачке, којих на овој дионици не недостаје.

Наиме, пут Требиње–Билећа већ дуже вријеме важи за један од лошијих магистралних праваца у овом дијелу Републике Српске. Коловоз је на бројним мјестима испуцао, улегнут и похабан, а оштећења су нарочито изражена након зимских мјесеци. Додатни проблем представља чињеница да овом саобраћајницом свакодневно пролази велики број теретних возила, што додатно убрзава њено пропадање.

Возачи годинама упозоравају на смањену безбједност, посебно у ноћним условима и током кише, када су оштећења још теже уочљива. У таквим околностима, и мањи пропусти у одржавању могу имати озбиљне посљедице.

Једна од најкритичнијих тачака био је и усјек у мјесту Жудојевићи, гдје су раније забиљежена обрушавања и одрони. Ова локација је недавно санирана, чиме је уклоњен један од већих безбједносних ризика, али то, како истичу возачи, није значајније поправило укупну слику пута.

Из „Путева РС“ наглашавају да, упркос сложености пројекта, не постоје имовинско-правне препреке које би могле одгодити почетак радова. Као једини изазов наводе усклађивање домаћих процедура са захтјевима Свјетске банке, што је стандардна пракса код оваквих инфраструктурних пројеката.

„Уколико не буде непредвиђених радова на критичним тачкама, пројектом ће бити обухваћене све спојне дионице и кључне локације дуж трасе“, поручују из овог предузећа.

За становнике Требиња, Билеће и цијеле источне Херцеговине, ова саобраћајница није само путна веза између два града – она је свакодневна рута за посао, транспорт робе и повезивање са остатком региона. Управо зато се од најављене рехабилитације очекује много више од пуког „крпљења“ – очекује се дугорочно рјешење које ће донијети већу безбједност, поузданост и квалитет вожње.

Ако најављени рокови буду испоштовани, возачи би након година чекања коначно могли добити пут какав ова дионица одавно заслужује.