sud presuda.jpeg

Инспектору Бабићу двије године робије: Узео 5.000 КМ мита за „сређивање“ папира

Врховни суд Републике Српске ставио је тачку на случај „бањалучки инспектор“, потврдивши правоснажну пресуду којом је Душко Бабић (41) осуђен на двије године затвора. Бабић, који је радио као урбанистичко-грађевински инспектор у Градској управи Бањалука, пао је због корупције након што је доказано да је трговао својим службеним овлашћењима.

Према пресуди, Бабић је од Милорада Михајловића тражио да „спреми коверту“ како би зауставио радове на парцели у Бањалуци. Мито у укупном износу од 5.000 КМ преузео је у два наврата, а заузврат је сачинио лажни записник у којем је навео да инспекција нема основа за даље поступање.

Затвор, казна и петогодишњи изгон из службе

Осим затворске казне, Врховни суд је потврдио и пратеће санкције које Бабића потпуно удаљавају из јавне управе:

• Новчана казна: Мора да плати 6.000 КМ.

• Забрана рада: Сљедећих пет година не смије обављати послове инспектора.

• Одузимање користи: Држава му одузима нелегално стечених 5.000 КМ.

Жалба одбране је одбијена као неоснована, чиме је Бабићу пут ка затвору и званично отворен. Овај случај служи као оштра опомена свим јавним службеницима да „коверте“ имају своју цијену – и то у виду слободе и каријере.