Zg protest.jpeg

Велики протест у Загребу: Хиљаде грађана траже веће плате и пензије због неконтролисане инфлације

Загребачке улице преплавиле су хиљаде грађана из свих дијелова Хрватске на протесту под слоганом „Хрватска заједно за веће плате и пензије“. Организатори скупа, три синдикалне средишњице уз подршку Синдиката пензионера Хрватске, јасно су поручили да тренутни животни стандард више не може пратити екстремни раст трошкова живота.

Учесници су исказали оштро незадовољство због високих цијена хране, недоступности становања, те раширене корупције и сиве економије. Младен Новосел, предсједник Савеза самосталних синдиката Хрватске, истакао је да радници више не желе слушати о економском расту који не осјећају. „Доста је било мрвица са стола док се добит подузетника мјери у стотинама постотака раста. Тражимо плате од којих се може достојанствено живјети“, поручио је Новосел.

Синдикати су изнијели забрињавајуће податке према којима су у посљедњих пет година цијене хране порасле за 47 посто, а станова за више од 60 посто, док је општа инфлација достигла 28 процената. На тежак положај младих и стамбену кризу указала је Сања Шпрем, нагласивши да Хрватска мора престати бити земља јефтине радне снаге ако жели демографску обнову.

Конкретни захтјеви синдиката укључују повећање минималне плате на 1100 евра, а просјечне на 2200 евра. Такође, Вишња Станишић из Синдиката пензионера Хрватске затражила је да просјечна пензија износи најмање 1100 евра. „Наши пензионери данас бирају хоће ли платити лијекове или купити храну. То није милостиња, него зарађени новац који је инфлација појела“, изјавила је Станишић.