Nj tr.jpeg

Повратак коријенима: Њемац продао имовину у Аугсбургу да би оживио родни Травник

У маленом селу Постиње код Травника поново се буди нада захваљујући Пери Јурчевићу, човјеку који је након деценија успјешног рада у Њемачкој одлучио да сав стечени новац уложи у мјесто свог дјетињства. Јурчевић је продао кућу у Аугсбургу како би откупио бројна имања, куће и ливаде у родном крају, поставши власник готово половине села.

Његова визија није само повратак из носталгије, већ озбиљан пројекат развоја сеоског туризма. „Купио сам оно што је некад било наше – куће, ливаде, шуме, њиве. Циљ је да ово мјесто опет оживи јер људи данас траже тишину и природу коју ми имамо“, испричао је Перо за Јутјуб канал Срећка Стиповића. Постиње је након рата остало готово пусто, а Јурчевић вјерује да природна богатства овог краја могу постати препознатљива туристичка дестинација.

У овој необичној инвестицији Перо има подршку рођака Драгана Балте, који тренутно ради у Швајцарској, али већ планира повратак и покретање специфичног бизниса. Балта сања о производњи врхунског пјенушавца који би носио име по њиховом селу. Обојица вјерују да Постиње има огроман потенцијал који превазилази тренутну понуду руралних крајева БиХ.

Док се чека њихов трајни повратак, највећу радост представља чињеница да њихова дјеца већ сада редовно долазе на одмор у Постиње. Управо у новим генерацијама ови повратници виде наду да ће се и остали расељени мјештани једног дана вратити и допринијети обнови живота у овом крају.