
Нова влада Мађарске: Одблокирање ЕУ средстава и покретање нафтовода приоритети Петера Мађара
Лидер странке Тиса Петер Мађар најавио је данас хитне кораке за одблокирање замрзнутих европских средстава и поновно успостављање протока руске нафте ка Мађарској након убједљиве изборне побједе.
Мађар, који је 12. априла окончао шеснаестогодишњу владавину Виктора Орбана, истакао је да ће прије званичног формирања владе усагласити ставове са Бриселом јер „нема времена за губљење”. Он је претходно разговарао са предсједницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен о ослобађању око 17 милијарди евра из кохезионих фондова, наглашавајући потребу да се грађанима омогући приступ том новцу. Европска комисија је потврдила спремност на блиску сарадњу како би се у кратким роковима остварили конкретни резултати и обезбиједила исплата.
Економски тим побједничке странке најавио је и могућност испуњавања услова за увођење евра до 2030. године. Андраш Карман, задужен за финансије у Тиси, појаснио је да се коначним одлукама мора приступити након детаљне фискалне анализе. Нагласио је да се стабилност цијена неће постизати дугорочним административним ограничењима, те је додао: „Циљ је да се такве интервенције постепено укину, али на начин који неће оптеретити грађане.”
Када је ријеч о енергетској безбједности, будући мађарски премијер је изјавио да би проток кроз нафтовод „Дружба”, који је обустављен крајем јануара, могао бити обновљен врло брзо. Компанија МОЛ је овим поводом саопштила да „на основу информација од својих партнера очекују да ће нафтовод Дружба поново почети са радом сљедеће недјеље”. Подсјећања ради, због спора у вези са овим нафтоводом, бивши премијер Орбан претходно је блокирао европски кредит за Украјину и нови пакет санкција Русији.
Шта Ви мислите о овоме?