Struja sat.jpg

Грађани насеља Хрупјела указују на наставак проблема са очитавањем потрошње електричне енергије у „Електро-Херцеговини“, наводећи да се, упркос ранијим жалбама, ситуација не поправља.

Према наводима потрошача, проблеми се огледају у нередовном и нетачном очитавању бројила, наглим скоковима рачуна, преласку у скупље тарифе због грешака, као и немогућности контроле бројила која се често налазе на удаљеним локацијама или у туђим двориштима.

Један од потрошача навео је да се грешке понављају из мјесеца у мјесец, те да долази до неправилног евидентирања потрошње.

“Он очигледно ради по систему да некада криво биљежи потрошњу у једном кварту. Односно – убиљежи неку нереалну цифру која је поприлично ниска, па наредног мјесеца убиљежи можда и право стање, јер су бројила на стубу па не знамо када је и је ли долазио. Нагомилао се и заостали утрошак из претходног мјесеца и оно што смо у том мјесецу потрошили, па пређемо у скупљу тарифу и платимо доста више него што би требало”, коментарисао је један потрошач.

Он је додао да је његово домаћинство током зиме користило дрва за гријање и кување, те да је рачун за фебруар био неуобичајено низак, али да је већ у марту стигао знатно већи износ, и до три пута већи због преласка у вишу тарифу.

Поједини становници истичу да не могу редовно пратити потрошњу јер се бројила налазе у туђим двориштима, до којих немају приступ.

“Моје бројило је на стубу у ограђеном дворишту комшија Бошњака које су само љети овдје, а, с обзиром на то да немам кључ туђег дворишта – ја то не могу ни контролисати. Питала сам електричаре шта да радим и добила одговор да би ја сада требало да платим измјештање. Ја тај новац немам”, жалила нам се такође једна становница Хрупјела.

Грађани наводе да се овакве ситуације понављају већ двије године, без трајног рјешења.

Директор „Електро-Херцеговине“ Огњен Куљић изјавио је да је упознат са проблемима и да су у појединим случајевима уочене грешке у раду.

“У одређеним насељима, као што је насеље Хрупјела – ту смо увидјели да није ствар грешке, него несмотреност монтера. Промијенили смо нашег радника који очитава електричну енергију. Ја се заиста надам да у том подручју неће имати тих проблема. Ако буду имали тих проблема, а и када смо их раније имали – сваком потрошачу који се нама обратио кориговали смо рачун ако је било до наше ставке, да управо не би прелазили у већу потрошњу, односно, у тај већи ниво за потрошњу”, казао је Куљић.

Он је позвао потрошаче да се обрате предузећу ради евентуалне корекције рачуна, али грађани истичу да је то отежано за старије становништво, као и за оне који немају времена или могућности да покрећу поступке.