
Његова светост патријарх српски Порфирије служио је данас, на Велику суботу, Свету литургију у сједишту Српске православне цркве – Пећкој патријаршији, којој је присуствовао вјерни народ са Косова и Метохије.
Патријарх је у бесједи пожелио да Господ свима да смирење и отвори духовни пут за спознају тајне његовог силаска у гроб.
– Она није апстрактна, уопштена категорија, него израз љубави живога Бога који воли свакога од нас и који, улазећи у саму матицу смрти, у сам ад, обеснажује оно што је наш једини суштински непријатељ, а то је смрт. Она је истовремено повезана и са гријехом и са ђаволом – рекао је патријарх Порфирије.
Патријарх српски је истакао да је Господ, сишавши у ад, сишао у центар нашег непријатеља и изнутра га побиједио.
– Не због тога што је њему потребно било, јер је он господар и живота и смрти, него зато што је то било потребно нама људима, свакоме од нас, свакоме човјеку – поручио је патријарх Порфирије.
Патријарх српски Порфирије стигао је на Велики петак у Пећку патријаршију, гдје ће са вјерним народом дочекати Васкрс.
Патријарха су дочекали игуманија манастира, мати Харитина са монахињама, игуман манастира Светих Архангела код Призрена, отац Михаило, пећки свештеници и вјерници.
Патријарх српски Порфирије ће и на Васкрс служити литургију у Пећкој патријаршији, док ће на Васкршњи понедјељак служити у манастиру Високи Дечани.
Шта Ви мислите о овоме?