
ЕУ уводи потпуну дигиталну контролу граница: Крај печата у пасошу
Од 10. априла све државе чланице Европске уније почињу пуну примјену система уласка и изласка (EES), чиме се у потпуности прелази на дигитално евидентирање прелазака граница шенгенског простора.
Према саопштењу хрватског МУП-а, овај систем доноси значајне промјене за држављане трећих земаља, укључујући и грађане БиХ, док за грађане ЕУ остаје углавном непромијењен режим, уз повећану безбједност.
Умјесто досадашњег печатирања пасоша, у систему ће се дигитално евидентирати сви подаци, укључујући биометријске податке попут отисака прстију и фотографије лица.
Овај механизам омогућава прецизније праћење боравка, откривање злоупотреба и бржу размјену података између држава у реалном времену.
Иако се током туристичке сезоне очекују могуће гужве, надлежни истичу да су гранични прелази додатно опремљени како би се чекања свела на минимум.
EES представља један од кључних система ЕУ за модернизацију контроле граница и управљање миграцијама.
Шта Ви мислите о овоме?