Pasos.jpeg

БАЊАЛУКА – Од 10. априла почиње пуна примјена новог система контроле уласка и изласка у Европској унији (EES), који доноси значајне промјене за све путнике из земаља које нису чланице ЕУ.

Овај систем уводи дигиталну евиденцију прелазака границе, чиме се укида класично печатирање пасоша и уводи прикупљање биометријских података, укључујући отиске прстију и фотографију лица.

Очекује се да ће у првим данима примјене доћи до гужви и дужих задржавања на граничним прелазима, док се систем у потпуности не уигра.

EES аутоматски прати дужину боравка путника и спречава прекорачење дозвољених 90 дана унутар 180 дана.

Из Европске уније наводе да је циљ система јачање безбједности, ефикаснија контрола миграција и смањење злоупотреба.

Планирано је и увођење апликације „Travel to Europe“ која ће омогућити путницима да унапријед унесу своје податке, што би требало да убрза процедуре на граници.

Након EES система, од јесени се очекује и увођење ETIAS дозволе за путовање, која ће бити обавезна за улазак у шенгенски простор за држављане земаља којима није потребна виза.