
ИСТОЧНО САРАЈЕВО – На Међународном фестивалу ракије одржаном протеклог викенда у Источном Сарајеву, Данило Шкеро из Требиња остварио је изузетан резултат освојивши шест медаља за своје ракије и ликере, од чега двије велике златне и четири златне медаље.
На престижном такмичењу учествовали су произвођачи из 14 земаља, међу којима су БиХ, Србија, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Хрватска, Словенија, Мађарска, Италија, Пољска и Чешка, а оцијењено је укупно 456 узорака од 220 произвођача.
Шкеро истиче да је пажљиво бирао узорке које ће послати на оцјењивање.
„Послао сам шест узорака – четири ракије и два ликера. Оцјењиване су дуње из 2017, 2018. и 2019. године, ракија од трешње из 2025. године, те ликер од дуње из 2026. који сам направио да буде свјеж, јер је ликер најбољи када је свјеж, као и ликер од вишње из 2025. године. Двије велике златне медаље добио сам за дуњу из 2019. и 2017, а четири златне за остале производе“, рекао је Шкеро.
Посебност овогодишњег такмичења, како наводи, била је у начину оцјењивања, јер су узорци комисији достављени 21 дан раније како би судије имале довољно времена за детаљну анализу.
Он наглашава да квалитет његових производа произилази из поднебља и медитеранске климе Требиња.
„Комисија је препознала квалитет, а међународне судије су ракије оцијениле изузетним. Често ме питају у чему је тајна, а ја кажем – Требиње. Град сунца, грожђа, спорта и туризма. Све што сам понио на фестивал је попијено, а оне који нису пробали позивам да дођу у Требиње. Ово је и значајна промоција града, јер увијек испред личног успјеха стављам успјех нашег Требиња“, истакао је Шкеро.
До сада је освојио укупно 72 медаље, а у наредном периоду планира наступе на бројним сајмовима и фестивалима широм региона.
Такође, најавио је да ће заједно са Општином Невесиње бити организатор првог сајма ракије у Херцеговини, који ће бити одржан у оквиру Невесињске олимпијаде у августу.
Шта Ви мислите о овоме?