Zatvor.jpeg

Zatvorski policajci u Srpskoj dobijaju ista penzijska prava kao pripadnici MUP-a.

Zatvorski policajci u Republici Srpskoj uskoro bi mogli dobiti ista prava prilikom penzionisanja kao pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Sudske policije.

Prema izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija, koje će se po hitnom postupku naći pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske, visina penzije za pripadnike službe obezbjeđenja u kazneno-popravnim ustanovama obračunavaće se na osnovu pet godišnjih plata koje su za njih najpovoljnije.

„Pripadniku službe obezbjeđenja – policajcu kazneno-popravne ustanove, lični koeficijent za ostvarivanje prava na penziju utvrđuje se na osnovu pet godišnjih plata koje su najpovoljnije za pripadnika službe obezbjeđenja“, navodi se u novom članu 44a zakona.

U obrazloženju zakona ističe se da su postojeća zakonska rješenja dovela do neravnopravnog položaja prilikom utvrđivanja ličnog koeficijenta za penziju, što je potvrđeno i pravosnažnim sudskim presudama, zbog različitog tretmana u odnosu na pripadnike MUP-a i Sudske policije Republike Srpske.

„Radi otklanjanja pravne nesigurnosti, sprečavanja daljih sudskih sporova i osiguranja jednakog postupanja, izmjenama i dopunama zakona predlaže se izjednačavanje penzijskih prava policajaca kazneno-popravnih ustanova sa pravima policijskih službenika MUP-a i Sudske policije Republike Srpske“, navodi se u obrazloženju.

Sagovornik iz KPZ Banjaluka navodi da je nekoliko njegovih bivših kolega prilikom odlaska u penziju sudskim putem već ostvarilo ista prava kao pripadnici MUP-a i Sudske policije.

„Nakon što su podnijeli tužbe, njima su lični koeficijenti za penziju utvrđeni na osnovu pet godišnjih plata koje su za njih najpovoljnije, a država je morala da plati i sudske troškove tih sporova. Izmjenama zakona sada se izjednačavaju prava i izbjegavaju dodatni troškovi za državu“, objasnio je naš sagovornik.