Katar.jpeg

Катар упозорава: Обустава извоза енергената ако се сукоб са Ираном настави

Катар очекује да би произвођачи енергије у земљама Залива могли обуставити извоз у наредним седмицама уколико се настави сукоб са Ираном и цијена нафте порасте на 150 долара по барелу, изјавио је министар енергетике те земље Сад ал-Каби у интервјуу за „Фајненшал Тајмс“.

Према његовим ријечима, Катар је већ у понедјељак зауставио производњу укапљеног природног гаса, док је Иран наставио нападе на земље Залива као одговор на израелске и америчке нападе.

Производња укапљеног природног гаса у Катару чини око 20 одсто глобалне понуде и има значајну улогу у снабдијевању тржишта у Европи и Азији.

„Очекујемо да ће сви који се већ нису позвали на ‘вишу силу’ то учинити у наредних неколико дана. Сви извозници у регији Залива мораће се позвати на ‘вишу силу’“, рекао је Каби.

Он је упозорио да би наставак сукоба могао имати озбиљне посљедице по глобалну економију.

„Ако се овај рат настави неколико седмица, раст БДП-а широм свијета ће бити погођен. Цијена енергије ће свима порасти. Доћи ће до несташице неких производа и доћи ће до ланчане реакције фабрика које неће моћи снабдијевати“, додао је Каби.

Према његовим процјенама, чак и ако се сукоб ускоро оконча, Катару ће бити потребно од неколико седмица до неколико мјесеци да обнови редован циклус испоруке енергената.

Министар енергетике Катара упозорио је и да би цијена нафте могла достићи 150 долара по барелу у наредне двије до три седмице ако танкери не буду могли пролазити кроз Хормушки мореуз, једну од најважнијих свјетских рута за извоз нафте.

Он је додао да би у том случају цијена природног гаса могла порасти на 40 долара по милиону британских термалних јединица.