Vladika atanasije.jpeg

Пет година од упокојења владике Атанасија Јевтића.

Навршило се пет година од упокојења епископа захумско-херцеговачког и приморског Атанасија (Јевтића), једног од најзначајнијих православних богослова и архијереја Српске православне цркве.

Владика Атанасије упокојио се 4. марта 2021. године. Тим поводом јавност је подсјећена на његов посљедњи интервју Радију „Светигора“, који је дао на дан сахране блаженопочившег митрополита Амфилохија.

Задужбина Светог манастира Хиландара подсјетила је да је владика Атанасије након великог пожара у овом манастиру 2004. године неколико седмица боравио на Светој Гори како би пружио подршку хиландарском братству. За то вријеме учествовао је у свакодневним богослужењима и обављао монашка послушања.

Уз то су објављене и фотографије косидбе у хиландарском маслињаку, које је 29. априла 2004. године забиљежио тадашњи монах Доситеј Хиландарац.

„Будући да је имао велики број пријатеља, Владика Атанасије је боравак у Грчкој и на Светој Гори истовремено искористио и да прикупи прилоге за обнову Хиландара и помоћ пострадалим светињама на Косову и Метохији у мартовском погрому исте године. Хиландарски монаси се непрестано молитвено сјећају Атанасија, владике бесмртног имена и бесмртних дјела“, објавила је Задужбина.

Обиљежавање пете годишњице од упокојења блаженопочившег владике Атанасија у организацији Епархије захумско-херцеговачке и приморске почиње 6. марта изложбом фотографија „Слово љубве Владике Атанасија Јевтића“, аутора јеромонаха Теофила Петровића, настојатеља манастира Дужи, у Галерији Културног центра Требиње.

Литургијски помен биће служен у недјељу, 8. марта, у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу.

Епархија захумско-херцеговачка и приморска подсјетила је и на ријечи митрополита Димитрија изговорене након помена за новопрестављеног владику у Саборном храму у Требињу:

„Хвала за све, Владики Атанасију! Сад, када је отишао, из дана у дан ми ћемо схватати колико смо се били навикли на нешто што је, заправо, чудо у овом свијету: да неко сав изгара за Христа, сав живи вјером, да је сав оваплоћење истине, да сав изгара за љубав.., и онда да је сав и знак да овдје има Живота Вјечног, да овдје има Бесмртности, да овдје на овој земљи има Љубави, праве, бесмртне, Христолике… Нека нам опрости и нека се моли Богу за нас, да кад’ дође поново Господ, да нађе вјеру на земљи, и то такву вјеру, којом је владика Атанасије живио и горио овдје на земљи. Нека је вјечни спомен нашем драгом Владики Атанасију, а ви сви да сте благословени! Христос Васкрсе!“

Епископ др Атанасије Јевтић рођен је 8. јануара 1938. године, на други дан Божића, у селу Брдарица у шабачко-ваљевском крају, у породици Милана Д. Јевтића и Савке, рођене Брисић. Основну школу завршио је у Драгињу, нижу гимназију започео у Шапцу, а осмогодишње школовање окончао у Дебрцу 1953. године.

Богословију је похађао у Раковици, а завршио у Београду 1958. године, након чега је уписао Православни богословски факултет. Убрзо је позван на одслужење двогодишњег војног рока у Подгорици и на Косову. По повратку из војске замонашен је 3. децембра 1960. године у манастиру Пустиња код Ваљева, руком архимандрита Јустина Поповића, по благослову епископа шабачко-ваљевског Јована.

Као сабрат манастира Троноше код Лознице наставио је студије на Богословском факултету у Београду, које је завршио у јуну 1963. године са општом оцјеном 8,88.