Ciscenje deponija 3.jpeg

Pripadnici vatrogasnih jedinica Mosko-Jasen, Bjelasnica i Zubci te radnici Ekoligije i bezbjednosti", Hidroelektrana na Trebišnjici, Vodovoda i Gradske uprave, počeli su danas akciju čišćenja regionalnog puta Trebinje- Bileća.

Ova akcija će trajati naredna tri dana i obuhvata čišće dionice od Žudojevića do Trebinja.

Miroslav Krunić, komandir Dobrovoljnog vatrogasnog društva Jasen-Mosko ističe da uklanjaju divlje deponije u rejonu Mili.

„Juče smo kosili i kupili smeće, danas čistimo ove deponije. One su isključivo djelo naših građana, nažalost, koji su ovdje donosili otpad i odlagali. Našli smo sve i svašta, od konzervi, boca, plastike, limenki, namještaja, opreme za kupatila, krovova, dušeka, jorgana, najkasnije do mrtvačkog kovčega. Naša kultura je na veoma niskom nivou, to zaista vidimo na ovakvim mjestima, izvan grada. Čak i u Leotaru, planini, ima bezbroj divljih deponija, gdje nesavjesni građani odlažu šta im padne na pamet. Uglavnom odlažu smeće na proširenja koja služe vozilima za mimoilaženje“, istiće Krunić.

1000048117.jpg
Na početku akcije

 

Gradonačelnik Mirko Ćurić se zahvalio učesnicima akcije.

"Veliko hvala svim ljudima koji su dio akcije. Nastavljamo sutra i u četvrtak. Čeka nas još dosta posla", poručio je Ćurić.

Božo Morić, načelnik Odjeljenja za opštu upravu Grada Trebinja, ističe da su ovu akciju zajedno organizovala odjeljenja za opštu upravu Trebinja i Bileće.

„Od jutros smo na terenu, zajedno radimo na uklanjanju otpada pored puta i divljih deponija, sa naše strane od Žudojevića do Podgljivlja. Ekipe su bile podijeljenje na po šest ljudi, neke ekipe su uspjele da očiste svoje rejone neke nisu jer je bila ogromna količina smeća. Prema dosadašnjim informacijama više od 350 vreća smeća je prikupljeno na dionici dugoj 14 km, da ne govorimo o kabastom otpadu, pri tom da napomenemo da nije cijela dionica očišćena jer je bilo nenormalno mnogo otpada. Zahvalujem svim ljudima koji su učestvovali u ovoj akciji jer su uradili veliki posao“, naveo je Morić.

1000048116.jpg

Prema informacijama sa terena, najbolje rješenje za sprečavanje neodgovornog ponašanja pojedinaca jeste postavljanje video-nadzora na ovim lokacijama i pojačati mjere kaznene politike.

„Mora se hitno pojačati kaznena politika. To je na nama u Gradskoj upravi. Ovo treba kažnjavati, to je jedini način i da te kazne budu visoke. Ako treba i da se javno objave imena tih ljudi. Mi ćemo podići nivo kaznene politike i u narednom periodu postaviti video-nadzor“, navodi Morić.

Ovo je međuakcija, koja prethodi onoj velikoj, koja se već tradicionalno organizuje u proljeće, kada gradske službe čiste prilazne puteve gradu i prigradska naselja.

Ciscenje deponija 4.jpeg