
Сутра Дан жалости у Републици Српској поводом 34 године од почетка рата у БиХ.
У Републици Српској сутра ће бити обиљежен Дан жалости поводом 34 године од почетка ратних дешавања у БиХ, изјавио је министар рада и борачко-инвалидске заштите Радан Остојић.
Он је навео да је одлуку о проглашењу Дана жалости донијела Влада Републике Српске на иницијативу ресорног министарства и Борачке организације Републике Српске (БОРС).
Предсједништво БОРС-а је 2025. године донијело закључак да се од надлежних институција затражи да се 1. март прогласи Даном жалости у Републици Српској. У БОРС-у сматрају да је овај датум асоцијација на почетак рата у БиХ и страдања која су услиједила.
Како наводе из ове организације, 1. марта 1992. године одржан је референдум о сецесији БиХ од Југославије без учешћа српског народа, а истог дана у Сарајеву је нападнута сватбена поворка, када је убијен Никола Гардовић, рањен свештеник Раденко Мировић и запаљена српска застава.
У саопштењу БОРС-а подсјећа се и на догађаје који су услиједили, укључујући улазак хрватских снага у тадашњи Босански Брод 3. марта, злочин над Србима у Сијековцу 26. марта и дешавања у Купресу 3. априла, што се наводи као увод у почетак грађанског рата у БиХ.
У дијелу Федерације БиХ са већинским бошњачким становништвом 1. март се обиљежава као Дан независности БиХ, док се у Републици Српској тај датум не празнује. Као републички празник обиљежава се 21. новембар, када је у америчкој ваздухопловној бази „Рајт-Патерсон“ код Дејтона парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ.
Шта Ви мислите о овоме?