Dubrovnik guzva .jpeg

Мање гужве око Старог града: Ограничена зона у Дубровнику смањила број возила.

Ограничена саобраћајна зона око историјског центра Дубровника дала је резултате, јер је од јуна до децембра прошле године забиљежено и до 300.000 мање возила у односу на ранији период.

Систем је уведен с циљем смањења саобраћајних гужви у близини Старог града, а за улазак у зону било је неопходно прибавити одговарајућу пропусницу. Грађани и правна лица који то нису учинили, а ипак су ушли у зону, кажњавани су новчано. За физичка лица казна је износила 260 евра, док су правна лица плаћала више од 1.300 евра.

Казне су стизале и на адресе туриста који су без дозволе прошли кроз ограничену зону, што је изазвало бројне реакције на интернету.

„Нажалост, грешка је резултирала казном од 260 евра, што је била скупа лекција, поготово након што смо већ платили 80 евра за паркирање“, навео је један од туриста.

„Казна од 1500 евра, па ни у Лондону није толика. Једноставно немојте долазити, има пуно бољих мјеста за посјетити“, стоји у другом коментару који је пренијела Нова ТВ.

Посебно су погођени корисници рент-а-кар возила, јер се у тим случајевима казне изричу правним субјектима, односно компанијама.

Из Града Дубровника истичу да су учесници у саобраћају били благовремено информисани, те да су саобраћајна сигнализација и упозорења јасно постављени. Ипак, наводе да постоји простор за додатна унапређења система.

Ограничена зона поново ће бити активна од 1. априла, па се свим возачима који планирају улазак у историјски центар савјетује да обрате пажњу на постављене знакове. У хитним ситуацијама, пропусница се може затражити и накнадно, наводи Нова ТВ.