
Stevandić: Republika Srpska privržena miru i ustavnim principima, ne prihvata intervencionizam OHR-a
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da Republika Srpska ostaje privržena očuvanju mira i stabilnosti u BiH, te da je spremna za svaku vrstu komunikacije i kompromisa, bez ugrožavanja dejtonskih prava, ustavnih principa i prava regulisanih međunarodnim aktima.
Stevandić je ove stavove iznio tokom današnjeg sastanka sa otpravnikom poslova Ambasade SAD u BiH Džonom Ginkelom, ističući da je namjera Republike Srpske da ostane vojno neutralna i da koristi pravo samostalnog odlučivanja u skladu sa ustavnim nadležnostima.
On je dodao da Republika Srpska nema namjeru da upravlja ili određuje bilo šta drugim narodima u BiH niti da priziva međunarodni intervencionizam u svoju korist, ali da istovremeno ne prihvata intervencionizam koji se temelji na djelovanju visokog predstavnika i OHR-a, za koji je naveo da produbljuje političku krizu zauzimanjem strana unutar BiH.
Kako je saopšteno iz Narodne skupštine Republike Srpske, Stevandić je izrazio očekivanje da će politika Republike Srpske, zasnovana na miroljubivosti, institucionalnoj ozbiljnosti i zahvalnosti SAD za doprinos deeskalaciji prilika u BiH, naići na razumijevanje i podršku evropskih zemalja, na principima međusobnog uvažavanja i poštovanja.
On je poručio da ga je obradovao stav američke administracije da SAD podržavaju BiH uređenu u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, pravima naroda i entiteta i njihovom ravnopravnošću.
Tagovi: Republika Srpska, Nenad Stevandić, OHR
Šta Vi mislite o ovome?