Spiric dom naroda.jpeg

Прекинута сједница Дома народа ПС БиХ због недостатка кворума, СНСД напустио засједање.

САРАЈЕВО – Сједница Дома народа Парламентарне скупштине БиХ прекинута је данас због недостатка кворума, након што представници СНСД-а нису учествовали у даљем раду засједања.

Прије разматрања дневног реда предсједавајући Дома народа Кемал Адемовић позвао је присутне да одају почаст Ердоану Моранкићу, који је страдао у трамвајској несрећи у Сарајеву, што су делегати и учинили. Сједница је сазвана на иницијативу четири делегата из Клуба бошњачког народа и делегата из Клуба хрватског народа Златка Милетића.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Никола Шпирић изјавио је да се СНСД не слаже са предложеним дневним редом, наводећи да су на њему тачке које, како је рекао, нису из сета европских закона. Он је потврдио да се СНСД и ХДЗ БиХ нису усагласили са редослиједом тачака, те да су покушали да, на приједлог Драгана Човића, Закон о ВСТВ-у и Закон о Суду БиХ буду прве тачке дневног реда.

Током обраћања Шпирић је изнио политичке ставове, након чега га је Адемовић више пута упозорио да се држи дневног реда, најавивши и искључење микрофона. Шпирић је потом саопштио да СНСД неће учествовати у даљем раду, након чега је предсједавајући због недостатка кворума дао паузу и констатовао да нема услова за наставак сједнице.

На дневном реду сједнице био је већи број закона, укључујући измјене Закона о служби у Оружаним снагама БиХ, Закон о платама у институцијама БиХ, захтјеве Радио-телевизије БиХ, као и више приједлога закона из области енергетике и изборног законодавства.