Tb bec.jpeg

БЕЧ, ТРЕБИЊЕ – „Кућу Републике Српске“, продавницу херцеговачких и крајишких производа која је прије непуна два мјесеца отворена у главном граду Аустрије, јуче, 6. фебруара, посјетила је делегација Требиња.

Мирко Ћурић, градоначелник Требиња, истакао је да ће се пословање проширити и на остале градове широм Европе.

„Захваљујем и директорима ‘Херцеговачке’ и ‘Крајишке куће’, јер је требало уложити много труда и залагања да се отвори овај објекат, а највеће хвала упућујем произвођачима, јер без њих све ово не би могло овако да изгледа. Вјерујем да су и они задовољни, јер сигурно нису могли сањати да ће се њихови производи продавати у Бечу. Хвала свима, једни без других не можемо. Сви људи који дођу овдје и осјете дух Херцеговине и Крајине су импресионирани“, поручио је Ћурић.

Он је захвалио Младену Филиповићу, шефу Представништва Републике Српске у Аустрији, који је омогућио и посредовао у увезивању „Крајишке“ и „Херцеговачке“ у „Кућу Републике Српске“.

Веселин Дутинa, директор Аграрног фонда, осврћући се на почетак реализације пројекта „Кућа Републике Српске“ у Бечу, истакао је да је све било ново и тешко, али на крају успјешно, захваљујући пријатељима у Аустрији.

„Нисмо могли негдје да видимо како то функционише, него смо морали сами да осмислимо цијелу идеју и концепт рада. Али, имали смо пријатеље овдје – Младена Филиповића, као и Родољуба Савића, предсједника Аустријско-српског привредног форума, који су нам помогли да отворимо овај објекат. Задовољни смо како функционише ‘Кућа Републике Српске’, а у наредном периоду ћемо извести још више производа у Аустрију и, у односу на данашњих петнаестак произвођача из Херцеговине, повећати њихов број и асортиман производа“, навео је Дутинa.

Младен Филиповић је рекао да је „Кућа Републике Српске“ простор у којем се могу представити произвођачи из Српске који иначе самостално нису у могућности да извозе производе на тржиште Аустрије.

„Драго ми је што у Бечу постоји могућност куповине херцеговачких производа. Позивам све произвођаче из Херцеговине да се придруже ‘Кући Републике Српске’, да заједно покажемо квалитет наших производа“, рекао је Филиповић.

„Кућу Републике Српске“ посјетили су и Лука Петровић, директор „Електропривреде Републике Српске“, Дражен Бошковић, замјеник градоначелника Требиња, директори требињских јавних установа и предузећа, Родољуб Савић, предсједник Аустријско-српског привредног форума, и Денис Шулић, савјетник директора Олимпијског центра Јахорина.