
У посљедњих десет година у Републици Српској забиљежен је велики скок броја регистрованих путничких аутомобила, објавио је Републички завод за статистику
Тако је 2015. године на нивоу Републике Српске било регистровано 279.399 путничких аутомобила, док је 2024. године тај број порастао на 404.789, што је раст од 44,9 одсто.
Слична ситуација је и када погледамо по градовима.
У најјужнијем граду Републике Српске, Требињу, број аутомобила је у посматраном периоду растао за 51,6 одсто ца 8.098 колико је било забиљежено 2015. године, на 12.275 регистрованих путничких аутомобила 2024. године.
У Бањалуци је 2015. године био регистрован 53.221 путнички аутомобил, да би у међувремену дошло до раста 44,1 одсто, на 76.714.
У Бијељини је забиљежен раст од 40,9 одсто, пошто је 2015. године било 28.138, а 2024. године 39.659 регистрованих путничких аутомобила.
Када из Семберије кренемо ка југу, у Источном Сарајеву је забиљежен и већи процентуални раст, пошто је 2015. године било 16.278, а 2024. године 25.240 регистрованих путничких аутомобила, што је раст од 55,1 одсто.
Оволико велики раст броја возила утицао је и на повећање гужве на нашим путевима, проблеме са паркинг мјестима, а сасвим сигурно и на загађење ваздуха, нарочито у зимским мјесецима.
Шта Ви мислите о овоме?