
Неформална група грађана Бадањ упозорила је на дугогодишњи, како наводе, озбиљан еколошки проблем у Стоцу, гдје се градска депонија налази на свега тридесетак метара од корита ријеке Брегаве и то без важеће околишне дозволе.
Према њиховим тврдњама, отпад се годинама одлаже уз саму обалу ријеке, а током јачих падавина долази до испирања штетних и потенцијално токсичних материја директно у водоток.
„Сваке обилније кише садржај депоније се слива у Брегаву, воду коју мјештани користе за свакодневни живот и пољопривреду“, упозоравају из Неформалне групе Бадањ.
Истичу да су посљедице већ видљиве на терену, јер у ријеци постепено нестају биљни и животињски свијет, док је пољопривредна производња у непосредној близини готово онемогућена.
„Узгој воћа и поврћа постаје све тежи, а за бројне породице то је једини извор прихода“, наводе, додајући да је здравље становништва озбиљно угрожено.
Посебно наглашавају да се депонија налази у близини Бадањ пећине и уз ријеку која представља природно богатство и дио заштићеног подручја, због чега читаву ситуацију описују као „еколошку бомбу“ са могућим дугорочним и непоправљивим посљедицама.
У видеу достављеном редакцији говори мјештанин који, како наводе, цијели живот познаје ријеку Брегаву и данас свједочи њеном постепеном пропадању, што сматрају гласом локалне заједнице која годинама упозорава на проблем без одговора надлежних.
Из Неформалне групе Бадањ тврде да су о свему више пута обавијестили Град Стоц, Владу Херцеговачко-неретванског кантона, Владу Федерације БиХ и надлежне инспекцијске органе, али да до данас није предузета конкретна мјера.
„Вријеме за реакцију истиче, а штета је из дана у дан све већа“, поручују, позивајући институције да хитно дјелују како би се спријечило даље загађење ријеке Брегаве.
Шта Ви мислите о овоме?