
Neformalna grupa građana Badanj upozorila je na dugogodišnji, kako navode, ozbiljan ekološki problem u Stocu, gdje se gradska deponija nalazi na svega tridesetak metara od korita rijeke Bregave i to bez važeće okolišne dozvole.
Prema njihovim tvrdnjama, otpad se godinama odlaže uz samu obalu rijeke, a tokom jačih padavina dolazi do ispiranja štetnih i potencijalno toksičnih materija direktno u vodotok.
„Svake obilnije kiše sadržaj deponije se sliva u Bregavu, vodu koju mještani koriste za svakodnevni život i poljoprivredu“, upozoravaju iz Neformalne grupe Badanj.
Ističu da su posljedice već vidljive na terenu, jer u rijeci postepeno nestaju biljni i životinjski svijet, dok je poljoprivredna proizvodnja u neposrednoj blizini gotovo onemogućena.
„Uzgoj voća i povrća postaje sve teži, a za brojne porodice to je jedini izvor prihoda“, navode, dodajući da je zdravlje stanovništva ozbiljno ugroženo.
Posebno naglašavaju da se deponija nalazi u blizini Badanj pećine i uz rijeku koja predstavlja prirodno bogatstvo i dio zaštićenog područja, zbog čega čitavu situaciju opisuju kao „ekološku bombu“ sa mogućim dugoročnim i nepopravljivim posljedicama.
U videu dostavljenom redakciji govori mještanin koji, kako navode, cijeli život poznaje rijeku Bregavu i danas svjedoči njenom postepenom propadanju, što smatraju glasom lokalne zajednice koja godinama upozorava na problem bez odgovora nadležnih.
Iz Neformalne grupe Badanj tvrde da su o svemu više puta obavijestili Grad Stoc, Vladu Hercegovačko-neretvanskog kantona, Vladu Federacije BiH i nadležne inspekcijske organe, ali da do danas nije preduzeta konkretna mjera.
„Vrijeme za reakciju ističe, a šteta je iz dana u dan sve veća“, poručuju, pozivajući institucije da hitno djeluju kako bi se spriječilo dalje zagađenje rijeke Bregave.
Šta Vi mislite o ovome?