Trebinje vatrogasci saradnja.jpeg

U Trebinju bi u narednom periodu trebalo da bude otvoren Centar za obuku vatrogasaca, što je, prema navodima iz Gradske uprave, odavno planirano imajući u vidu sve izraženije i zahtjevnije požarne sezone na jugu Republike Srpske.

Projekat je predviđen u saradnji sa Srpsko-ruskim humanitarnim centrom iz Niša, čiji su predstavnici danas boravili u radnoj posjeti Trebinju.

Gradonačelnik Mirko Ćurić istakao je da je sličan centar, uz podršku iste organizacije, već uspješno realizovan u Nišu i da Trebinje ima adekvatne uslove za takav projekat.

Kako je naveo, prostor u trebinjskom Vatrogasnom domu već postoji i uređen je u skladu sa svim potrebnim standardima za obuku i rad.

Tokom razgovora bilo je riječi i o mogućoj podršci zdravstvenom sistemu, kroz nabavku novog sanitetskog vozila ili angažovanje mobilnog tima ruskih ljekara koji bi, u saradnji sa domaćim zdravstvenim radnicima, pružali usluge posebno u ruralnim područjima.

Ćurić je dodao da su teme sastanka bile i podrška studentima iz Republike Srpske koji studiraju u Rusiji i planiraju povratak u zavičaj, kao i mogućnost bratimljenja sa ruskim gradovima i regionima.

Predstavljena je i Slobodna zona Trebinje, a razgovarano je i o potencijalnim investicijama u nove turističke kapacitete, kao i o povezivanju turističkih agencija, s obzirom na sve veći broj gostiju iz Rusije koji posjećuju Trebinje.

Koordinator ruske humanitarne misije na Balkanu Mihail Bondar izjavio je da je u Trebinju postignut dogovor o podršci studentima iz Republike Srpske za školovanje u Rusiji, kao i o jačanju saradnje u oblasti nauke, kulture, zdravstva i humanitarnog rada.

On je podsjetio da Srpsko-ruski humanitarni centar već godinama realizuje brojne projekte u Republici Srpskoj i najavio da će dogovorene aktivnosti biti konkretizovane u što kraćem roku.