Novac 11.jpeg

Повећање износа студентских стипендија представља стратешку мјеру Владе Републике Српске и Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање, усмјерену на јачање система високог образовања и подршку младима, изјавио је министар Драга Мастиловић. Он је истакао да се на овај начин потврђује да су знање и будућност младих приоритет Републике Српске.

Министарство сваке године додјељује 1.065 стипендија студентима који студирају у Републици Српској, за шта је до сада из буџета издвајано 2.130.000 КМ. Стипендије се исплаћују десет мјесеци током академске године, а мјесечни износ износио је 200 КМ, односно 2.000 КМ годишње по студенту.

Буџетом за 2026. годину предвиђено је повећање мјесечног износа стипендије са 200 на 300 КМ за академску 2026/27. годину, чиме ће укупан буџет за ове намјене износити 3.195.000 КМ.

Министарство за научнотехнолошки развој и високо образовање, путем Фонда „Др Милан Јелић“, сваке године расписује конкурс за додјелу стипендија студентима првог, другог и трећег циклуса студија који студирају у Републици Српској, БиХ и на високошколским установама у иностранству, а стипендије се исплаћују у девет мјесечних рата.

За академску 2026/27. годину планирано је и повећање буџета Фонда „Др Милан Јелић“ са 750.000 на 1.125.000 КМ. Студентима првог циклуса на јавним универзитетима у Републици Српској и БиХ стипендије ће бити повећане са 400 на 600 КМ мјесечно, студентима који студирају у Србији, Сјеверној Македонији, Словенији, Хрватској и Црној Гори са 500 на 700 КМ, док ће студентима првог циклуса у иностранству умјесто досадашњих 800 КМ бити исплаћивано 900 КМ мјесечно.

Студентима другог циклуса студија на универзитетима у Републици Српској, БиХ и иностранству износ стипендије биће повећан са 5.000 на 5.500 КМ годишње, док ће студентима трећег циклуса студија стипендије бити увећане са 10.000 на 12.000 КМ годишње.